Српска православна црква и њени вјерници данас прослављају Ћириловдан - празник Светих мученика Кирика и Јулите, сина и мајке који су страдали у великим прогонима хришћана за вријеме цара Диоклецијана.
Ријеч је о ранохришћанским мученицима за чије поштовање је везан велики број народних обичаја и вјеровања.
Према предању, Света Јулита је била племићког рода, али је рано остала удовица, сама са својим новорођеним сином Кириком. Како је и сама била хришћанка, и дијете је одмах крстила и од малена га учила вјери.
Прича о Кирику и Јулити
Када је цар Диоклецијан наредио прогон хришћана, Јулита и Кирик су ухваћени и изведени пред судију. Како мајка није жељела да се одрекне своје вјере, судија јој, каже прича, узе дијете и поче га миловати.
Но, Кирик повика: „Ја сам хришћанин, пусти ме матери!“ и поче рукама да гребе судију и отима се. Судија се расрди и тресне Кирика о земљу, а дијете се скотрља низ степенице и умре. Послије многих мука и Јулита је убијена 304. године.
Један дио моштију светих мученика Кирика и Јулите налазе се у Охриду у цркви Свете Богородице Болничке. Светим мученицима Кирику и Јулити посвећен је манастир Светих Кирика и Јулите, познат у народу и као манастир Свети Ћирик.
Налази се у близини села Смиловци код Димитровграда у епархији нишкој. Манастир је 1984. проглашен за непокретно културно добро као споменик културе Републике Србије.
Народни обичаји и вјеровања
Слично, постоји прича да овај светац има власт над сунчевим зрацима и лијечи. У неким сеоским крајевима Србије и данас постоји обичај склањања страшила са њива, јер данас нису потребна. Вјерује се да Свети Ћирил штити од птица грабљивица.
Читава села и породице данас у Србији славе Светог Кирика и његову мајку Јулиту. Вјерује се да Свети Кирик/Ћирил штити од кожних болести, па се овог дана сви који имају здравствених проблема за кожом купају на изворима и ријекама.
Како је ово, пре свега празник љубави мајке и дјетета, жене на данашњи дан треба да избјегавају да грде и вичу на дјецу, јер ће вјерује се, у противном бити болесна преко године.
Овог древног “правила” придржавају се и остали укућани, па је данас празник коме се малишани нарочито радују, јер ће им се испуњавати свака жеља.