У овом тренутку нема потврђених случајева афричке свињске куге у Републици Српској, нити сумње на њу. Ипак да се не понови сценарио од прије двије године потребно је дјеловати већ сада, кажу фармери.
„Наравно да се плашим, свако се плаши, али то није довољно само се плашити, него је довољно предузети одређене мјере. Ми смо тек сад, да кажем, покрећемо производњу свиња, тек сад смо убацили нове назимице и очекујемо прво прашење, тако да смо морали све биохемијске мјере да предузмемо, да не би дошло. А то су мјере дезинфекције, то су мјере дератизације, то су мјере, низ мјера које треба предузети сигурносних“, рекао је Миленко Зупур, власник фарме свиња.
Неколико случајева афричке куге је у Федерацији, Србији и Хрватској. С обзиром на то да се брзо шири донесен је низ превентивних мјера. Министарство пољопривреде је продужило забрану промета свиња на сточним пијацама на још 90 дана.
„Појачане контроле промета животиња са посебним акцентом на прописану идентификацију и посједовању увјерења о здравственом стању животиња као једини гарант да су те животиње познатог здравственог статуса и оно што је важно рећи да све животиње које се буду нашле у промету, а да нису прописно идентификоване и да не посједују сву прописану документацију издату од надлежне ветеринарске организације, такве животиње бит ће изузимање од власника и бит ће смештене у карантинске објекте“, појаснио је Негослав Лукић, помоћник министра пољопривреде за ветеринарство.
Први случај афричке куге свиња у Српској забиљежен је 2023. године на подручју Семберије и од тада је еутаназирано око 50.000 животиња. Министарство је до сада издвојило око 30 милиона КМ за надокнаду штете и за сузбијање ширења афричке куге свиња.
Примјена биосигурносних мјера и свих прописаних мјера Министарства и надлежних институција, једини је предуслов да до поновног појављивања афричке свињске куге у Републици Српској не дође, кажу из надлежног министарства. Апелују на све фармере да се придржавају свих ових мјера и да врше редовне контроле.