За само 36 сати убијено је 283 Срба. Међу њима је било 22 дјеце и 177 цивила. Резултат је то хрватске акције "Бљесак" када су из западне Славоније протјерали 15.000 Срба. Прошло је 30 година али Миле Љубичић тај дан добро памти. Морао је напустити своје огњиште коме се вратио прије неколико година, јер, каже, срце је 1. маја '95. остало у Крајини.
"Та цеста од Окучана довде била је цеста смрти, пуцало се са обје стране, страдало је доста људи 283 погинулих у 2-3 дана, некако су се остали успјети докопати моста спаса који је и данас нијеми свједок страдања једног народа“, каже Миле Љубичић из западне Славоније.
Потјераним Србима Градишка је пружила дом. Многи су врата својих кућа отворили онима који своје куће више, имали нису.
"Падала је киша, био је тужан дан, људи су се успјели окупити, ја сам пуну кућу људи имала, једини су остајали дуже, заборавила сам и имена, памтим им лица, то се не може испричати“, говори Гордана Тодоровић из Градишке.
Ни то што је западна Славонија у саставу Републике Српске Крајине била под заштитом УН није спријечило хрватске снаге да изврше етничко чишћење. Навикли су тако, сваких неколико година. Поучени искуством из прошлости Срби су кренули у егзодус али је пут спаса до моста на Сави био пут насиља, патње и смрти.
"Сваких 50 година у овој области вођен је рат и не постоји генерација мушка која је наслиједила имања јер је све паљено сваких 50 година. Да се управо то не би десило постављене су барикада и спријечен је проток хрватских снага. Одолијевали смо колико смо могли сами“, каже предсједник Удружења Срба протјераних за западне Славоније Крста Жарковић.
"Иако вријеме неумољиво тече, сјећање на ову болну сјенку наше прошлости запечаћено је у нашем памћењу и колективној свијести. Данас смо овдје да се подсјетимо, да свједочимо и да се помолимо за наше сународнике, цивиле и војнике западне Славоније, који су страдали у вријеме када је људскост потиснула мржња“, рекао је градоначелник Градишке Зоран Аџић.
Српски народ је показао наивност кроз историју. Довело је то и до покоља Срба и у Западној Славонији. Зато из свега тога морамо нешто и научити, порука је предсједника Републике Српске.
"Само српска наивност не усташка организованост, Туђманова државност довели су до покоља. Срби су то лаковјерно прихватили да остану ненаоружани вјерујући у правду док је УН, који је морао да их чува, служио као платформа за напад“, поручио је предсједник Републике Српске Милорад Додик.
Да се никад не заборави страдање Срба, данас је премијерно приказан и филм Милана Пилиповића "Западна Славонија - 30 година касније". Данас тамо, каже, живи десетак хиљада Срба, а десет пута више их је расуто свуда по свијету. Филм је покушај да се њихова судбина прикаже на великом платну
Без обзира на разарања и пустош који је Бљесак оставио, за собом ни за овај злочин над Србима нико није одговарао и не само то са дуге стране моста данас се слави.