Logori u Srebrenici

Položeni vijenci na mjestima stradanja Srba 

  • 13.07.2018. 13:10

Delegacija Udruženja građana "Istočna alternativa" Republike Srpske položila je cvijeće i prislužila svijeće za pokoj duša mučenih i svirepo ubijanih Srba u bivšoj policijskoj stanici i zgradi Osnovnog suda u Srebrenici, koje su u posljednjem ratu bile logori za Srbe.

Predsjednik ovog udruženja Vojin Pavlović rekao je novinarima da već osmu godinu obilježavaju stradanje Srba u srebreničkim logorima od 1992. do 1995. godine, a da su se najstrašniji zločini događali u ove dvije zgrade. 

"U početku smo imali opstrukcije od lokalne vlasti, ali mi ne odustajemo i svake godine 13. jula odamo počast, prislužimo svijeće za pokoj duša srpskih mučenika umorenih u ovim kazamatima i položimo cvijeće kod ovih objekata", istakao je Pavlović. 

On je rekao da su u ovim zgradama mučeni i raznim torturama podvrgavani srpski civili koji su na početku rata ostali u Srebrenici lojalni muslimanskoj vlasti i od kojih niko nije preživio, kao i zarobljeni Srbi u toku rata. 

Pavlović je istakao da je na srebreničkom području bilo dvadeset logora za Srbe u kojima je zvjerski mučeno i ubijeno više desetina Srba, a da još niko nije odgovarao za te zločine. 

„Mi ta mjesta želimo da obilježimo. Očekujemo odobrenje da postavimo spomen-ploču na zgradu Osnovnog suda", rekao je Pavlović. 

Prema njegovim riječima, niko od Srba koji su 1992. godine ostali u Srebrenici nije preživio, a od više desetina zarobljenih i ubijenih 15 nije pronađeno ni 23 godine nakon završetka rata. 

Pavlović je naveo primjer da je u Srebrenici uhvaćen mještanin Mirko Marković, da je zlostavljan u logoru i odveden u selo Gnionu gdje je zaklan i spaljen i nikada nisu pronađeni njegovi posmrtni ostaci niti je ko odgovarao za to zlodjelo. 

On je ocijenio kao apsurdno da u je u sudskoj zgradi i kancelarija Posebnog odjeljenja za ratne zločine Tužilaštva BiH, koje nije podiglo ni jednu optužnicu protiv počinilaca zločina nad Srbima i zatražio da se preispita rad te kancelarije i podigne optužnica protiv tužilaca zbog opstrukcije u traženju istine i odgovornosti počinilaca zločina nad Srbima. 

"Šta tužioci ovdje rade i da li je njihov posao samo da zastrašuju i optužuju Srbe ili da se zaista dođe do pune istine za koju se mi zalažemo", upitao je Pavlović. 

Govoreći o opstrukciji pravosuđa BiH da procesuira počinioce zločina nad Srbima, Pavlović je poručio da će ovo udruženje istrajati u traženju pravde za sve i do kraja se boriti da zločinci odgovaraju, a posebno ratni komandant tzv. Armije BiH u Srebrenici Naser Orić, koji je komandovao i učestvovao u ubistvima oko 3.000 Srba, a sudilo mu se sramno za samo tri srpske žrtve, za što je žalbeni postupak u toku. 

Pavlović je pojasnio da je Udruženje odlučilo da 13. jula oda počast mučenim i ubijenim Srbima u srebreničkim logorima i polože cvijeće jer je tog datuma 1992. godine grupa živih zarobljenih Srba iz Zalazja i ostalih sela dovedena ovdje i od tada im se gubi svaki trag. 

On je poručio da u BiH neće biti mira, zajedničkog života i pomirenja dok se ne procesuiraju zločini počinjeni nad pripadnicima svih naroda. 

"Mi priznajemo sve žrtve, a sve dok i drugi, prije svega muslimani, odnosno Bošnjaci, ne prihvate istinu da su i Srbi stradali i počinioci zločina nad pripadnicima srpskog naroda ne budu odgovarali, ne može biti mira i oproštaja i zajedničkog života", rekao je Pavlović. 

On je izrazio očekivanje da će se i druga udruženja i opštinska vlast u Srebrenici narednih godina uključiti da se dostojanstveno oda počast i obilježe mjesta stradanja srpskog naroda. 

"Sramota je da se zaborave ove žrtve i da im se ne oda počast jer to su mučenici koji su doživjeli najmonstroznije torture, mučenja i brutalna ubistva o čemu treba govoriti i opominjati da se slični zločini ne bi ponovili", zaključio je Pavlović.