EU sama sebe blokira

Opet pomjeramo satove, a glasalo se da se ova praksa ukine

  • Извор: РТС
  • 29.10.2022. 21:39

Građani Evropske unije su 2018. glasali za ukidanje smjene ljetnjeg i zimskog vremena, odnosno pomjeranja sata. Ili ljetnje ili zimsko. Od tada se ništa nije dogodilo. Dok EU sama sebe blokira, u nedjelju ponovo pomjeramo satove.

Brisel mora ponovo da govori o pomjeranju sata – jer to još nije ukinuto – a trebalo je odavno da se desi. Evropska Komisija (EU) je 2018. godine predložila da se ukine ljetnje i zimsko računanje vremena. U daleko najuspješnijoj onlajn anketi Evropske Komisije, više od 80 odsto od 4,6 miliona učesnika ankete bilo je – za. Uglavnom su to bili Nijemci, plus nekoliko glasova iz Austrije i Luksemburga. I Evropski parlament je velikom većinom podržao predlog.

Ono što još nedostaje jeste odobrenje 27 članica Evropske unije. Ali, svih ovih godina, one jednostavno nisu uradile ništa.

Lopta je kod država članica

„Posljednja rasprava održana je 2019.“, kaže portparol komisije Adalbert Janz. „Lopta je dakle, i dalje kod država članica“. I tu će ostati u dogledno vrijeme. Jer očigledno da niko u evropskim prestonicama ne želi da se bavi neprijatnom temom.

U Berlinu nezvanično kažu da EU trenutno ima drugih briga, s obzirom na pandemiju korone, rat u Ukrajini i energetsku krizu.

Evroparlamentarac iz redova bavarske Hrišćansko socijalne unije (CSU), Markus Ferber je deklarisani protivnik pomjeranja sata i ne želi više da trpi „mikado“ Evropske unije.

„Mogu samo da pozovem ministre saobraćaja da se sada konačno okupe i to riješe. Vještačko pomjeranje sata je kao mini džet-leg koji sami sebi namećemo svakih šest mjeseci. To bi sada trebalo da prestane.“

Kako da vuk bude sit i ovce na broju?

Međutim, stvar je komplikovanija nego što se očekivalo. Jer svaka zemlja Evropske unije mora sama da odluči da li njeni građani treba da žive stalno po ljetnjem ili po zimskom računanju vremena. I tu počinju problemi.

Da li će nastaviti da postoji velika vremenska zona sa 16 zemalja? Ili će malogranični putnici na granici morati da mijenjaju sat dva puta dnevno? Šta je sa vozom i aerodromima? Da li će zimi u Španiji uskoro biti svjetlo u 10 sati, dok će u Poljskoj biti mrak u 14:30? Pitanja je mnogo.

Nije lako, ali je rješivo, vjeruje poslanik SPD-a Ismail Ertug: „Zemlje članice su pozvane, jasno i glasno od strane Evropskog parlamenta, da pronađu rješenje kako da se nose sa pomjeranjem sata i, ako se to ukine, kako da na kraju obezbijede da u EU ne postane mozaik različitih vremenskih zona. Stoga je krajnje čudno da se države članice time uopšte ne bave“.

Lopta je u Briselu

Zemlje članice, međutim, vraćaju loptu opet Evropskoj komisiji. Zato što, prema češkom Predsjedavanju Savjetu EU – EK nije obezbijedila sveobuhvatnu procjenu posljedica okončanja pomjeranja sata – što vlasti u Briselu vide sasvim drugačije.

Erik Mamer, jedan od portparola predsjednice Komisije, Urusle fon der Lajen, prima to sa humorom i srećan je što će za vikend spavati sat duže.

Dakle: zbrka i blokrade – a vjerovatnoća da od toga neće biti ništaje sada prilično velika. Od toga strahuje i poslanica Zelenih, Ana Deparne-Grunenberg, koja upozorava da će čitav poduhvat „polako umirati“ .

Тагови: