Плата од 2.000 евра или факултет

Средњошколац у дилеми којим путем да крене у животу

  • 18.07.2025. 07:48

На популарној платформи Реддит појавио се пост који је за кратко вријеме изазвао бројне реакције и отворио старо, али и даље актуелно питање: да ли се у данашње вријеме више исплати одмах запослити и градити каријеру – или уписати факултет и ''играти на дуже стазе''?

Имам 18 година, завршио сам средњу школу и већ радим у струци. Добио сам понуду да радим у Загребу за плату од 2.000 евра. Уз то, не бих плаћао храну, само рентао стан. Имам ауто, чекам дозволу. С друге стране, ако останем у Београду и упишем факс, нећу моћи да радим ''фул тајм'' и мораћу да тражим помоћ од родитеља – написао је младић, питајући кориснике – шта би они изабрали на његовом мјесту.

Одговори су били бројни, искрени и понекад брутално реални. Већина корисника Реддита сложила се да је понуда одлична за неког са 18 година, уз став да би факултет могао да сачека.

Милионер случајно ухваћен камером у прељуби

Милионер случајно ухваћен камером у прељуби

''Факултет није обавезан, можеш га уписати кад год. Ради годину дана, па види гдје си.''

Неки су дијелили лична искуства:

''И ја сам баталио факултет да бих радио. Касније сам га уписао, па се исписао. Ни данас не бих другачије урадио. Портфолио и искуство значе више од дипломе.''

Један корисник је истакао да би радије запослио особу са средњом школом и четири године искуства него некога са дипломом и без дана праксе, док је други написао:

''Завршавам факс, друга година сам, нисам ништа научио. Људи завршавају факултет па немају плату од 2.000 евра. Пробај посао и сналази се – нећеш бити срећнији на факултету.''

У Српској рођена 21 беба

У Српској рођена 21 беба

Међутим, било је и умјеренијих и дугорочнијих погледа. Неки су подсјетили да диплома може бити важна за каснију имиграцију, као и за напредовање у озбиљнијим фирмама.

''Без дипломе мој ЦВ иде директно у канту, колико год искуства имао. Факс ти отвара врата у озбиљним системима.''

Такође се истиче важност грађења мреже контаката коју често пружа студентски живот – нешто што може бити кључно за будуће промјене посла и професионални раст.

Девојка умрла, мајка се бори с полицијом која је направила невjероватан пропуст

Девојка умрла, мајка се бори с полицијом која је направила невjероватан пропуст

Један од најсадржајнијих коментара подсјетио је да и живот ван посла има своју тежину – посебно за младог човјека:

''Имаш 18 година и идеш у ново мјесто, међу колеге старије 5–10 година. Биће ти тешко да се уклопиш. Они причају о дјеци и кредитима, а ти о мору. То умије да буде јако усамљено.''

На крају, избор је на самом младићу. Интернет заједница му је пружила све – од мотивације и подршке до упозорења и искустава која често не можеш чути од најближих.

''Шта год да одлучи, једна ствар је сигурна: са 18 година и већ тако јаким професионалним почетком – свијет је његов'', пише Телеграф.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: