За запошљавање, самозапошљавање и обуке незапослених надлежни заводи у БиХ планирају ове године да издвоје близу 130 милиона КМ, а само у Републици Српској, према очекивању, посао би могло наћи око 22.000 грађана који су на бироу.
Видљиво је то из Плана о смјерницама политика тржишта рада и активним мјерама запошљавања у БиХ за 2025. годину, документу који је креирала Агенција за рад и запошљавање БиХ, а који је објављен на сајту "еКонсултације".
Упркос хроничном недостатку радне снаге у земљи, просјечан број незапослених у БиХ лани је износио 328.623, од чега у ФБиХ 260.298, Републици Српској 56.323 и Брчко дистрикту 12.001.
- Потражња за радном снагом има благи тренд раста, али са знатно мањим интензитетом у односу на претходне двије године. Значајан дио оглашених радних мјеста и даље се отежано попуњава, због недостатка одређених профила занимања на ширем подручју, односно због неподударности понуде и потражње на тржишту рада с аспекта занимања и стручних компетенција - стоји у документу.
За рјешавање проблема наводи се да је, између осталог, потребно системски приступити јачању и унапређењу средњег стручног и високог образовања, побољшању квалитета практичне наставе, те организовању обуке радне снаге за конкретне послове. Неопходно је предузимати и системске мјере на побољшању услова на тржишту рада и животног стандарда, а тиме и на задржавању радне снаге. Један од приоритета су мјере активне политике запошљавања које обухватају програме суфинансирања запошљавања и самозапошљавања, те обуке за стицање потребних знања и вјештина за потребе тржишта рада и обуке уз рад код познатог послодавца.
У Републици Српској ове године за спровођење Програма запошљавања у привреди и Програма запошљавања и самозапошљавања рањивих категорија и унапређење тржишта рада планирано је десет милиона КМ.
- Очекивања су да програми буду усмјерени на запошљавање незапослених искључиво у привреди и приватном сектору као и за запошљавање тешко запошљивих и рањивих категорија. Имајући у виду остварени тренд запошљавања са евиденције у 2024. години, посредничком функцијом Завода за запошљавање РС и мјерама активне политике запошљавања, планирано је да се у 2025. години запосли 22.000 незапослених са бироа - наведено је у поменутом документу.
Када је у питању ФБиХ, у анализи стоји да је ове године програмима активне политике запошљавања планиран обухват од 10.500 незапослених. Кроз програме суфинансирања запошљавања, самозапошљавања и обуке у плану је подршка за 10.000 грађана са бироа са посебном родном и социјалном осјетљивошћу ради јачања њихове конкурентности и брже интеграције на тржишту рада, спречавања дуготрајне незапослености, те стварања услова за стицање првог радног искуства и самозапошљавање, за шта се ове године планира издвојити нешто више од 109 милиона КМ.
Федерални завод за запошљавање планира и реализацију заједничких програма са другим правним субјектима за шта би требало бити издвојено око седам милиона КМ и обухваћено око 500 незапослених.
Програми запошљавања предвиђени су и у Брчко дистрикту, а ове године за те намјене биће издвојено 1,3 милиона КМ, те планирано запошљавање 130 лица. У плану је и реализација програма самозапошљавања те самозапошљавања у пољопривреди за шта ће бити издвојен милион КМ, као и 100.000 КМ за усклађивање тржишта рада и система образовања и за програме стручног усавршавања незапослених.
У документу о смјерницама политика тржишта рада наводи се да би просјечна нето плата у БиХ од 2025 - 2027. године могла бити увећана шест-седам одсто, док би укупан број запослених могао бити већи за 1,1 - 1,8 одсто.
ИЗАЗОВИ
У документу се наводи да ће велики изазов у наредном периоду за привредни сектор, јавне службе за запошљавање, али и за цијелу земљу представљати убрзано старење становништва, негативан природни прираштај, евидентна емиграција радне снаге свих профила, континуирано смањење броја ученика и студената.
- Ту је и утицај негативних свјетских економских кретања, инфлација, глобална енергетска криза, посљедице ратних дешавања у свијету, брзе технолошке промјене, криза у рударском сектору, рад на црно, као и висок удио неквалификованих у радној снази и значајан број неактивних у радно способном становништву - сматрају у Агенцији за рад и запошљавање.