Сунчаница, топлотни удар, дехидрација и све чешће грешке у раду – само су неке од посљедица прекомјерне изложености сунцу. Најугроженији су радници у грађевинарству и сличним дјелатностима који већину радног дана проводе на отвореном.
Због тога из ресорног министарства апелују на послодавце да рад прилагоде временским условима и максимално заштите раднике.
"Министарство, такође, подсјећа да високе температуре повећавају ризик од повреде на раду. Министарство препоручује да се у најтоплијем дијелу дана избјегава рад на отвореном, да се радницима омогући одмор у расхлађеним просторијама, те да им се обезбиједе освјежавајући напици", каже Андреа Милинчић, помоћник министра рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске.
Заштита здравља радника мора бити приоритет – упозоравају и из Савеза синдиката Републике Српске. Подсјећају на међународни ИСО стандард који дефинише услове рада на високим температурама, али и на законске обавезе послодаваца.
"Подсјећамо да Закон о заштити на раду Републике Српске прописује да сваки послодавац има обавезу да изради Акт о процјени ризика који треба да узме у обзир ризике запослених, који раде на отвореном при високим температурама", наводе из Синдиката.
Љекари упозоравају – излагање сунцу у најтоплијем дијелу дана треба свести на минимум, а унос течности повећати. Најугроженији су они који обављају физички тежак рад.
"Јер, они прво су изложени сунцу, а изложени су и појачаном физичком раду и самим тим губе минерале и течности", каже Раде Дујаковић, специјалиста интерне медицине.
Иако Закон о раду не дефинише граничне температуре за обуставу рада, Инспекторат Српске контролише услове рада. Ове године спроведено је 680 контрола, а код готово половине утврђени су пропусти. Изречене су казне од 112.750 КМ.
"У прошлој години у области грађевинарства догодиле су се 24 теже повреде на раду и двије повреде са смртним исходом, а у овој години 10 тежих повреда на раду и једна са смртним исходом", наводе из Инспектората.
Из Инспектората Српске наглашавају да приликом контроле предузимају корективне мјере и налажу отклањање уочених пропуста, те уколико је ријеч о прекршајима изричу и новчане казне.
Из Инспектората поручују – сваку утврђену неправилност прате мјере. Од налога да се отклоне пропусти до новчаних казни – циљ је јасан: сачувати живот и здравље радника.