Иако је до овогодишње бербе малина остало још неколико дана, произвођачи овог воћа кажу да се очекује да ће род бити преполовљен те се надају да ће откупна цијена бити барем пет до шест марака, али истичу да грађане очекују високе цијене од 10 марака и више по килограму.
Бојан Бундало, малинар из Бистрице, покрај Бањалуке, казао је да ће, по садашњем стању у малињацима, род бити преполовљен.
"Лоше вријеме ове године утицало је да дође до тога", казао је Бундало и истакао да малинари још не знају цијену, јер, како каже, још није ни утврђена.
"Али све испод пет-шест марака је неприхватљиво", казао је Бундало.
Истиче и да је комплетан репроматеријал поскупио.
"Имамо проблем са недостатком радне снаге кад дође берба", казао је Бундало.
Додаје да великим произвођачима малопродајна цијене од осам до 10 КМ по килограму не рјешава проблем те да је њима веома важно колика ће бити откупна цијена код великих откупљивача.
"Тако да грађани могу очекивати да цијена 'црвеног злата' у маркетима буде између 12 до 14 марака по килограму", казао је Бундало.
Иван Стојановић, предсједник Управног одбора Удружења "Виламет", који заступа малинаре с подручја општина Братунац, Милићи и Сребреница, рекао је да откупна цијена малина ове године не би требало да буде испод шест марака.
Додао је да је много људи одустало од производње, мада има и оних који тек сада улазе у овај посао, углавном породица.
"У сваком случају, производња је код нас у паду, како због лоше откупне цијене, тако и због недостатка радника. Осим тога, репроматеријал никад није био скупљи", казао је Стојановић и додаје да очекује да овогодишњи род буде знатно мањи него лани.
Драгоја Дојчиновић, предсједник Удружења воћара Републике Српске, казао је да се берба малина очекује за неколико дана, али да још није позната откупна цијена овог воћа.
"Још је рано говорити о цијенама, али откупна цијена од пет-шест марака је реална за произвођача", казао је Дојчиновић.
Дојчиновић додаје да не би било реално да они које купе од произвођача подигну још за толико за грађане.
"А и грађани сигурно могу очекивати цијене више од 10 марака по килограму, с тим да се произвођач никада не пита за цијену", казао је Дојчиновић.
Он истиче и да је за сада доста засада већ уништено, те да много људи одустаје од производње.
"Годинама уназад временски услови, ниске, али и високе температуре када нису потребне, уништавали су саднице", казао је Дојчиновић.
Да би цијена малина ове године могла бити виша, очекују и откупљивачи, па је тако Петко Ранкић, власник једне од највећих хладњача "Агро др" из Братунца, казао да је малина све мање и мање, због чега откупна цијена мора да буде виша како би произвођачи наставили са производњом.
"Рачунам да ће откупна цијена ове године бити изнад пет марака", рекао је Ранкић позвавши ресорно министарство да у већој мјери подржи произвођаче малина.