Прошле године у Њемачкој је затворено 196.100 предузећа, што је 16 одсто више него 2023. године.
То је највећи број затварања од 2011. године и глобалне финансијске кризе, објавили су у сриједу агенција Кредитреформ и економски институт ZEW, а пренијела је агенција дпа.
"Број фирми које трајно затварају своја врата у свим секторима привреде је алармантан", изјавио је Патрик-Лудвиг Ханц из Кредитреформа.
У индустријском сектору, домаће фирме трпе због високих трошкова енергије у производњи и све јаче конкуренције из иностранства, додао је.
У сектору енергетски интензивне производње, број пропалих фирми повећао се за 26 одсто, на 1.050.
Слична ситуација је и у ИТ сектору, развоју, еколошким технологијама и дијагностици.
Сандра Готшалк из ZEW-a нагласила је да би ови сектори требало да биљеже раст, јер су оријентисани ка будућности. Међутим, ове фирме пате од озбиљног недостатка квалификоване радне снаге.
"Због недовољног броја радника, фирме не могу да приме довољно поруџбина и постају економски неодрживе", рекла је Готшалк, преноси Феникс Магазин.
Многе затворене фирме пословале су у фармацеутском и хемијском сектору. Већина су била мала предузећа, али у посљедњих неколико година затварају се и веће фирме.
Извјештај показује да нису све затворене фирме банкротирале, већ да власници често нису успјели да пронађу насљедника прије него што оду у пензију. Затворене су и профитабилне фирме чија је управа процијенила да немају дугорочну одрживост.