Амерички долар је у опасности од губитака без обзира хоће ли америчка влада упасти у фискалну кризу или рецесију, сматра Георг Саравелос, глобални менаџер девизне стратегије Дојче банке.
"Фискално мрштење долара најбољи је начин да се ствари представе", написао је Саравелос у понедјељак, инспиришући се такозваним оквиром "осмијеха долара" који је Стефен Јен предложио прије више од двије деценије. Предстојећи преговори о буџету одредиће гдје ће долар слетјети на тој кривуљи, преноси Инвеститор.
"На једној крајности с лијеве стране налази се фискална позиција која је превише лака", написао је Саравелос у биљешци. "То доводи до комбинованог пада америчких обвезница и долара – чему поновно свједочимо јутрос."
Принос 30-годишњих државних обвезница попео се у понедјељак на највиши ниво од новембра 2023, након што је Мудиз снизио рејтинг САД. У међувремену, индекс долара пао је чак 0,7%, а долар је ослабио у односу на све конкуренте у групи 10. "Ако се овај образац настави, то сигнализира да тржиште губи апетит за финансирање америчких дефицита и расту ризици за финансијску стабилност“, рекао је Саравелос.
"На другој крајности, десно од намрштеног погледа, налази се фискална политика која се пребрзо пооштрава, оштро затварајући дефицит, али присиљава САД на рецесију и дубоки циклус попуштања ФЕД-а", додао је. Средњи пут представљао би меко слијетање, повољније за долар.
Прије овогодишњег трговинског рата, тржишта су обично следила теорију "осмијеха долара", гдје долар јача током периода снажног раста или дубоких падова.
Међутим, царинске политике предсједника Доналда Трампа пореметиле су тај образац. Оне су оптеретиле глобална очекивања раста, нарушиле привлачност долара као сигурног уточишта и умањиле изузетност САД. Блумбергов индекс спот долара изгубио је више од 6% ове године до сада.