Лопаре

У Републици Српској пронађен литијум вриједан милијарде

  • Извор: Независне
  • 13.10.2023. 09:23

Швајцарска компанија "АрКор АГ" пронашла је након истраживања која трају четири и по године литијум код Лопара, а грађани ће послије свих релевантних извјештаја референдумом одлучити да ли желе да се ове минералне сировине копају.

Из ове компаније, чија је испостава у Лакташима, саопштено је да су успјешно завршена сва потребна истраживања за откривање налазишта минералних сировина у регији општине Лопаре.

"Све је спроведено уз стриктно поштовање законске регулативе и у складу са највишим геолошким и еколошким стандардима који важе за ову врсту истраживања, како на локалном, тако и на међународном нивоу. Компанија испуњава све услове за подношење захтјева за додјелу концесије за кориштење овог европског налазишта минералних сировина. Лиценцу за истраживање налазишта минералних сировина добили смо 2018. године, а у периоду од 2020. до 2022. године услиједиле су три интензивне фазе истраживања. Минералошки садржај лежишта, који се истражује у посљедње четири и по године, садржи значајне количине литијум-карбоната, магнезијума, калијума и бора", наведено је у саопштењу.


Павловић: Лажно представљање Шмита дипломатски скандал

Павловић: Лажно представљање Шмита дипломатски скандал

Иначе, ове сировине се називају "сировинама будућности" и кључне су у производњи батерија за електромобилност или складиштење енергије, у медицини, фармацеутској индустрији и другим областима, чије снабдијевање постаје све изазовније.

Матијас Шмид, предсједник Одбора директора "АрKор АГ", казао је да су досадашњи резултати показали могућност еколошки оправданог кориштења минералних сировина са фокусом на "зелену" експлоатацију, са смањеном емисијом угљен-диоксида и демографски повољним утицајем на цјелокупну заједницу Лопара.

"Потребно нам је локално становништво, коме такође желимо дати трајну перспективу у њиховој матичној регији. Осим тога, постојаће потреба за имиграцијом становништва за рад у модерном руднику и у сродним активностима", навео је Шмид, чиме је потврдио да ова компанија жели концесију на експлоатацију ових сировина. 

Ипак, како каже Радо Савић, начелник општине Лопаре, грађани ће референдумом одлучити да ли желе експлоатацију литијума, али тек након свих извјештаја релевантних институција и доказа да експлоатација неће утицати на животну средину.

"Упознати смо са истраживањима, а швајцарска фирма истраживања врши од 2018. године и има све дозволе ресорног министарства. Тренутно се ништа не ради. Очекујемо званичну презентацију резултата и након тога укључивање стручне јавности. Ми ћемо тражити мишљење релевантних институција Републике Српске и Србије у којој мјери то утиче на животну средину, као и технологија коју би евентуално примјењивали. Ако би у неком тренутку дошло до отварања рудника, морамо знати која ће се технологија примјењивати и како ће то утицати на животну средину и здравље грађана. Мислим да ћемо дефинитивну одлуку донијети референдумом грађана. Само истраживање по себи није проузроковало нарушавање екосистема, али да би се наставило даље, потребна су мишљења релевантних институција и да се то транспарентно сагледа, а ми ћемо одредити онако како наши грађани буду рекли", истакао је Савић.

Огласио се и министар енергетике и рударства Републике Српске Петар Ђокић, који је казао да је Министарство упознато са истраживањима, те да је сваки пројекат користан за Републику Српску.


Око 109.000 домаћинстава у БиХ добија по 600 КМ

Око 109.000 домаћинстава у БиХ добија по 600 КМ

"У овој фази истраживања потврђено је постојање те сировине на том подручју. Видјећемо касније како ће се та активност одвијати, далеко је од тога да ће доћи до експлоатације и развијања производње. Све институције имају позитиван став према истраживањима, а евентуална производња и пратеће активности отвориле би до 1.000 локалних радних мјеста директно и између 3.000 и 5.000 радних мјеста индиректно, што би економски ревитализовало цијелу регију", нагласио је Ђокић.

Неки медији су објавили да је пронађени литијум код Лопара вриједан око 10 милијарди долара, те да би, ако се евентуално почне копати, ископавања трајала око 65 година.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови:
  • 12:00 Телетрговина

    Телетрговина

  • 12:15 Документарни програм

    ''Документарни програм

  • 13:10 Емисија: Досије (Р)

    Емисија која је дуги низ година дио нашег програма, 'Досије', расвијетљава догађаје у које мало ко смије да завири, проговора о актуелним темама о којима се ћути, распакује чињенице случајева злочина, криминала и корупције.

  • 13:40 Телетрговина

    Телетрговина

  • 13:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 14:00 Телетрговина

    Телетрговина