Тужилаштво Босне и Херцеговине подигло је оптужницу против суспендованог предсједника Суда БиХ Ранка Дебевца и бившег директора ОБА Османа Мехмедагића.
Објавио је ово портал Истрага.ба, позивајући се на своја сазнања.
Оптужница је, како истичу, достављена Суду на потврђивање. Међутим, очекује се да би се Суд БиХ након потврђивања оптужнице могао прогласити ненадлежним и спустити предмет на ниво федералног правосуђа.
Суспендовани предсједник Суда БиХ Ранко Дебевец оптужен је по најмање четири тачке оптужнице и то за кривична дјела злоупотреба положаја и овласти, примање дара и повреда равноправности полова. Тужилаштво БиХ ће Дебевца теретити да је од Здравка Мамића, бившег шефа загребачког Динама који је од хрватског правосуђа побјегао у БиХ, примио скупоцјени сат у знак захвалности што бх. правосуђе није донијело одлуку о његовом изручењу Хрватској. “Дар” који је Мамић послао Дебевцу донио је бизнисмен Љиљанко Палац. И Мамић и Палац су признали своје поступке. Сат није пронађен приликом претреса стана Ранка Дебевеца.
Осим овога, Дебевца је Тужилаштво БиХ оптужило да је од предузећа Крамар из Херцеговине добио аутомобил марке “ПОЛО”. Тужилаштво БиХ сумња да је компанија Крамар, такођер преко бизнисмена Љиљанка Палца, успјела испословати пресуду којом јој је омогућен повољнији увоз аутомобила у БиХ. Заузврат је, као мито, трећа особа, повезана са предсједником Суда БиХ, добила аутомобил ПОЛО.
Ранко Дебевец је оптужен и да је починио кривично дјело “повреда равноправности сполова”, јер је, према наводима Тужилаштва БиХ, “прогањао” службеницу Суда БиХ која је одбијала да буде с њим у вези.
И, на крају, суспендовани предсједник Суда БиХ оптужен је да је заједно са Османом Мехмедагићем, тадашњим директором ОБА, договорио прислушкивање два броја у Суду БиХ и то оне бројеве које су користили Дежурни број телефона који су користиле судије Суда БиХ током дежура, односно, углавном од краја радног времена до почетка новог радног дана. Други број користиле су судије за претходни поступак Суда БиХ. Те судије су биле задужене за издавање наредби за претресе и за одређивање притвора. Тужилаштво тврди да су се Дебевец и Мехмедагић удружили како би добили све потребне документе за праћења четири телефонска броја (два у суду и два у Тужилаштву БиХ). По Закону о ОБА предсједник Суда потписује наредбе ОБА за праћење телефона.
Бивши директор ОБА Осман Мехмедагић оптужен је и због тога што је издао три почасне исказнице ОБА. Исказнице су издате угоститељу са криминалним досијеом Денису Стојнићу, бившем секретару Министарства иностраних послова БиХ Адију Хаџикапетановићу (у међувремену преминуо) и директору Канцеларије за борбу против корупције КС Ердуану Кафеџићу.