На приједлог Јавног тужилаштва за организовани криминал одређено је задржавање Горану Васићу, због сумње да је као в.д. директора Републичког завода за заштиту споменика културе Србије, прекорачењем службеног овлашћења, фалсификовао Приједлог за доношење одлуке о престанку својства културног добра за зграде Генералштаба Војске Србије и Министарства одбране у Београду, у Улици кнеза Милоша.
Тужилаштво је, након спроведеног предистражног поступка у сарадњи са МУП Србије, УКП, СБПОК, Одјељење за сузбијање организованог финансијског криминала, Одсијек за борбу против високе корупције, прикупило доказе о постојању основане сумње да је Васић, прекорачењем границе свог службеног овлашћења, извршио кривично дјело злоупотреба службеног положаја у стицају са кривичним дјелом фалсификовање службене исправе, наведено је у саопштењу.
Он је, како се сумња, фалсификовао Приједлог за доношење одлуке о престанку својства културног добра, а потом је фалсификовани Приједлог, сачињен без учешћа стручних лица конзерваторске струке Републичког завода за заштиту споменика културе, упутио Влади Републике Србије преко ресорног Министарства културе.
Након спроведене процедуре, 14. новембра 2024. године, Влада Републике Србије донијела је Одлуку о престанку својства културног добра зградама Генералштаба Војске Србије и Црне Горе и Министарства одбране у Београду, Улица кнеза Милоша број 33-41, и њиховом брисању из регистра непокретних културних добара.
На тај начин је, како се сумња, Васић нанио штету културном наслијеђу Републике Србије - које је, на основу одредбе члана 89 став 2, у вези са ставом 1 Устава Републике Србије, затим члана 2, 6 и 116 Закона о културном наслијеђу и члана 3 тачка 1 Закона о култури, био дужан да чува.
У понедјељак су извршени претреси у Републичком заводу за заштиту споменика културе, након чега је осумњичени Горан Васић задржан и биће спроведен у Јавно тужилаштво за организовани криминал ради саслушања, наведено је у саопштењу.