NBA

Još jedna nestvarna partija Jokića – Denver poveo u finalu!

• Извор: sportklub.rs
  • 17.05.2023. 07:51

Košarkaši Denvera pobijedili su Los Anđeles Lejkerse u prvom meču finala plej-ofa Zapadne konferencije NBA lige rezultatom 132:126, a još jednu nestvarnu partiju pružio je Nikola Jokić.

Srpski centar upisao je šesti tripl-dabl u doigravanju u posljednjih 11 mečeva doigravanja i sa 34 poena (12/17 iz igre, 3/3 za tri, 7/8 slobodna bacanja), 21 skokom, 14 asistencija i 2 blokade za 42 minuta predvodio svoj tim do trijumfa u prvoj utakmice serije.

Jokić je postao i prvi igrač u istoriji koji je u plej-ofu meču imao više od jedne utakmice u kojoj je zabilježio najmanje 30 poena, 20 skokova i 10 asistencija, a više tripl-dabl učinaka u sezoni u doigravanju ima samo Vilt Čemberlen – sedam. Najbolji igrač Grumenja na drugoj poziciji izjednačio se sa Medžikom Džonsonom (1982) i Drejmondom Grinom (2019).

Druga utakmica na programu je takođe u Denveru 19. maja u 2:30 sati.

Nagetsi su psihički i fizički potpuno spremni dočekali reprizu finala Zapada iz 2020. kada su Lejkersi u „balonu“ u Orlandu bili bolji. Domaći tim predvođen nezadrživim Jokićem već u prvoj četvrtini došao je do 16 poena prednosti (32:16), a iako je ekipa iz Kalifornije u drugom periodi uspjela da se vrati na jednocifreni minus Denver je dodao gas i na odmor otišao sa velikih 72:54.

Jokić najavio susret sa Lejkersima u finalu

Koliko je srpski reprezentativac bio dominantan protiv Entonija Dejvisa i ostalih visokih igrača Lejkersa potvrđuje i učinak iz prvog poluvremena – 19 poena, 16 skokova, 7 asistencija i 2 blokade uz 70% šuta, 100% za tri i 100% slobodna bacanja.

Nagetsi su tokom treće četvrtine održavali sigurnu prednost koja je u jednom trenutku iznosila i maksimalnih 93:72, ali Lejkersi ne bi bili Lejkersi da nisu pokazali karakter i ponos i trojkom Ostina Rivsa na tri i po minuta prije kraja približili su se na 124:121.

Uslijedila je neizvjesna završnica u kojoj je ponovo glavnu riječ imao Jokić. Centar Nagetsa je pogodio dva penala za 131:126 na 26 sekundi prije kraja, a poslije neiskorišćenog napada gostiju još jedno slobodno bacanje (1/2) za konačnih 132:126.

Kevin Durant imao opis za Jokića poslije meča (VIDEO)

Iako je momak iz Sombora još jednom potvrdio da je nezasluženo ostao bez MVP nagrade treću sezonu uzastopno imponovala je i timska igra ekipe iz Kolorada. Kompletna prva postava imala je dvocifren košgeterski učinak – Džamal Marej je dodao 31 poen (12/20 iz igre, 4/8 za tri, 5sk, 5as), Kentavijus Koldvel Poup 21, Majkl Porter Junior 15 uz 10 skokova i Aron Gordon 12, dok je Brus Braun sa klupe doprineo sa 16 poena.

Lejkerse su predvodili Dejvis sa 40 poena (14/23, 1/1 za tri, 11/11 slobodna bacanja, 10sk, 3as, 2bl), Lebron Džejms sa 26 /9/16 iz igre, 0/4 za tri, 8/11 slobodna bacanja) i Rivs sa 23 (7/14 iz igre, 5/9 za tri, 4/4 slobodna bacanja).

U finalu Istoja sastaju se Boston i Majami, a prvi duel je 18. maja u 2:30.