Снимљен је кит код Тупчера у Хрватској, а за сада није познато о којој врсти се ради. Читалац је видео послао хрватском порталу Индекс.
У јуну је кит снимљен и код острва Локрума, у близини Дубровника, а након тога је у јулу виђен код Пуле. Стручњаци ни тада нису знали са сигурношћу о којим се врстама радило, али претпоставили су да је ријеч о киту перајару, који живи у Средоземљу и може да достигне величину од 27 метара.
Кит перајар је други највећи сисар на свијету, одмах након плавог кита. Може да нарасте до 27 метара и тежи више од 70 тона. Препознатљив је по витком тијелу, високом леђном перају и асиметрично обојеној доњој чељусти - с десне стране бијелој, а с лијеве тамној.
Перајар се храни филтрирањем ситних организама попут крила и малих риба кроз усне бразде које се протежу дуж доње стране тијела. Плива брзо и елегантно.
Кит перајар распрострањен је у свим свјетским океанима, од поларног до тропског појаса, али се најчешће задржава у умјереним водама. Упркос својој величини и снази, вијековима је био мета интензивног комерцијалног китолова, што је довело до знатног пада његове популације.
Данас је заштићен међународним прописима, иако му и даље пријете климатске промјене, судари с бродовима и бука у океанима. Иако се бројност перајара полако опоравља, и даље је уврштен на списак угрожених врста, преноси "б92".