Већ данима у Загребу влада немир због страха од провала. Од Гајница до Дубраве завладала је паника због изузетно дрске методе означавања станова за провалу, а забринути Загрепчани не престају јављати да су и у својим зградама пронашли танке силиконске нити залијепљене на улазним вратима.
А посљедњи језиви случај означавања потенцијалних мета десио се јуче на Мартиновки, недалеко од центра Загреба.
Узнемирени господин који живи у Унској улици открива за Јутарњи.хр како је у сриједу, на позив свих комшија, полиција обишла зграду у којој станује. Оно што су видјели након што су се вратили с посла, каже, нико није могао игнорисати.
“Полицајци су утврдили како је отприлике 80 одсто станова означено силиконском нити, а пуком срећом није се догодила нити једна провала јер велики број станара још увијек није на годишњем”, наводи он.
Фотографију силиконских нити којима су врата означена можете погледати ОВДЈЕ.
Нажалост, дио Загрепчана није био те среће и ово љето неће памтити по добру.
“На подручју ПУ загребачке током 2024. године биљежимо 789 провалних крађа у домове које су у паду од 4,7 одсто у односу на 2023. годину када биљежимо 828 провалних крађа у домове. Током 2025. године у првих шест мјесеци на подручју ПУ загребачке биљежимо 283 провалне крађе у домове, које су такође у паду од 24,7 одсто у односу на 2024. годину када биљежимо 376 провалних крађа у домове”, наводе из полиције.
Из полиције додају како су у посљедњих мјесец дана запримили укупно четири дојаве о тешкој крађи у Каражник улици (Гајнице) и три дојаве с подручја Равница.
“Уважавајући тајност извида, а што је прописано одредбама чланка 206. ф ставка 1. и 2. Закона о казненом поступку, нисмо у могућности у овој фази интензивног криминалистичког истраживања подијелити с јавношћу више информација”, појашњава полиција.
Из полиције истичу да примјеном самозаштитних мјера, макар и оних најједноставнијих, грађани могу допринијети заштити не само своје већ и имовине других особа.
“Неупитно је да код пажљивих комшија провалници и преваранти имају минималне изгледе. Подстицање комшијског, неформалног надзора односно грађана да помажу једни другима и да уз полицију буду чувари имовине који ће јој јављати о сумњивим појавама и кретањима у свом комшилуку, поента је превенције и сарадње заједнице и полиције. Идеја се темељи на преузимању одговорности за друге, међусобном познавању комшија, потреби да заштитимо једни друге, интервенишемо и у коначници дојавимо полицији уколико примијетимо нешто сумњиво. Имајте свог будног комшију, особу од повјерења која ће вам празнити сандучић и обилазити дом, не само док сте дуже одсутни већ замолите комшију да обрати пажњу на ваш дом те реагује на сумњиво понашање и сумњиве особе и у случајевима краћег избивања”, савјетују Загрепчанима.
Додају да је непредузимање најједноставнијих мјера попут затварања врата балкона и прозора, један од основних фактора који утичу на чињење или нечињење кривичних.
“Но, анализе показују да се кажњива дјела догађају у различито доба дана те да их је највише почињено ломљењем улошка цилиндра браве (углавном је и ријеч о бравама лошијег квалитета), прескакањем балкона, кориштењем подесних предмета у близини домова (љестава, сандука и слично). Међутим, чињеница је и да провалници избјегавају мјеста гдје постоји техничка заштита (видео надзор и/или механичка заштита) или покушају провалити и одустану, јер им за провалу треба више времена и помагала, ствара се веће бука, што повећава и могућност да ће их неко видјети. Краде се оно што је немарно остављено на дохват руке, попут накита, мање техничке опреме, новца”, додају из полиције.