"Potrebno je formirati vladu nacionalnog jednistva koju će činiti stručni ljudi", rekao je prof. dr Zlatko Maksimović, poslanik u Narodnoj skupštini RS i predsjednik Uspješne Srpske, gostujući u emisiji "Jedan na jedan" na ATV-u.
"Potrebno je formirati vladu nacionalnoj jednistva koju će činiti stručni ljudi", rekao je prof. dr Zlatko Maksimović, poslanik u Narodnoj skupštini RS i predsjednik Uspješne Srpske, gostujući u emisiji "Jedan na jedan" na ATV-u.
Kaže da je stranka na čijem je on čelu, jedina koja samostalno izlazi na izbore bez koalicionih partnera, te dodaje da je njihov "jedini koalicioni partner narod".
"Mi smo jedina stranaka koja izlazi na izbore u svim izbornim jedinicama samostalo, bez ikakve koalicije i ne podržavamo nijednog pojedinačnog kandidata za pojedinačne funckije. Nama da je vlast bila prioritet, mi bi napravili koaliciju sa većim partijama jer je bilo ponuda, ali mi se drživmo svoga puta, samostalno izlazimo i vjerujemo da će narod znati da prepozna da ima i nešto treće. Ne mogu pričati o jedinstvu oni koji su udarna pesnica jednog bloka. Mi smo nova i mlada stranka, razlikujemo se po tome što imamo mnogo nestranačkih ličnosti i mi se zalažemo da nestranački ljudi, stručnjaci budu na pozicijama", kaže Maksimović.
Bivši član SDS-a ponovio je zašto je napustio tu partiju.
"U politiku sam ušao kao ostvaren čovjek, a SDS sam napustio jer sam imao velikih problema u toj stranci. Imao sam situaciju da osvojim na jednim izborima 12.500 glasova, a da bi neko bio narodni poslanik potrebno je oko tri hiljade, a na drugim izborima sam osvojio 14.500 glasova, a poslije toga da nisam među prvih sto ljudi SDS Bijeljine, znači režirali su se ti stranački izbori. Mene su tu omeđili, znalo se do koje stepenice mogu da idem i ne dalje. Te svađe su trajale par godina, onda sam presjekao i osnovao svoju stranku, naravno da je bilo lagodnije preći u neku drugu stranku, ali ja nisam takav čovjek", kaže on.
Iako je mlada stranka, Maksimović kaže da Uspješna Srpska nije samo jaka u Bijeljini, te da su na njihovim listama mnogi nestranački i mladi ljudi.
"Problem je što nas vide samo u Bijeljini. Evo u Banjaluci imamo odličnog nosioca, doktora Milenka Pađena,poznat, omiljen doktor koga narod voli i koje je pomagao sa raznih pozicija, kao i dosta nestanačkih ljudi. Imamo doktora Ljubišu Simića, čovjeka koji je dio specijalizacije iz neurohirurgije obavio u Francuskoj i došao ovamo da radi. Imamo vrsnog ekonomistu, univerzitetskog profesora Sašu Mićiča. Banjalučka lista je izuzetno poznata i jaka, tu su stručni i pošteni ljudi", ističe Maksimović.
To što još nisu podržali nijednog od kandidata za pojedinačne funkcije, Maksimović, kaže da " ne žure jer čekaju da čuju njihove planove i program".
"Mi mislimo da prvo treba napraviti program, nešto napisati i potpisati, stati iza toga i u svojim djelima pokazati. Još ne žurimo da podržimo bilo kog kandidata i mislimo da će ključno mjesto biti premijerska funkcija. Skupština treba da bude gdje se odlučuje, a ne mjesto gdje će se samo servisirati odluke Vlade. Kada čujemo od kandidata njihove prijedloge za premijera i ministre u Vladi, kada čujemo da najbolji ekonomista upravlja ekonomskim sistemom, čovjek koji najbolje poznaje zdravsto da njime upravlja i kada čujemo sva imena koja bi trebali biti na tim funkcijama tada ćemo odlučivati o eventualnoj podršci takvim kandidatima. Zalagaćemo se za nestranačku vladu, tj. za vladu stručnjaka. Ko nam pokaže da je spreman ići tim putem može očekivati našu podršku", jasan je Maskimović.
Maksimović kaže da treba pažnju treba usmjeriti na ljude iz dijaspore jer mogu donijeti mnoge kvalitetne stvari u Srpsku.
"24 odsto BDP u BiH dolazi od dijapore ili negdje oko tri milijarde maraka, a važnije od finasija je šta oni sve mogu donijeti ovdje. Razna iskustva, poznanstva i znanja koja oni imaju. Najveći problem naše dijaspore je što su oni stranci tamo ali su stranci i ovdje kada dođu. Trebamo razmišljati o tim ljudima i možda naći i način da se napravi ministarstvo za dijasporu", ističe Maksimović.
On kaže da je ekonomija najveći problem Srpske, jer "nismo iskoristili potencijale koje imamo u vodama i šumi"
Maksimović smatra i da bi oštriji zakoni donijeli smanjenje korucpije što bi uveliko povećalo investicije u Srpsku.