Nisu uspjeli ujediniti poslanike

Poslanici Narodne skupštine o setu izmjena Zakona o platama

  • 26.11.2019. 19:17

Ni povećanje plata za veliki broj radnika nisu uspjele ujediniti poslanike u Parlamentu Republike Srpske. Iako će plate biti veće za radnike u upravi, kulturi, prosvjeti, visokom obrazovanju, MUP-uu i pravosuđu, po običaju najmanje se pričalo o tome. 

Ministar Zora Vidović objasnila je da će se povećanje kretati u iznosu od 5 do 20%. Tako će platni koeficijenti do 5 biti uvećni za 20%. Za one koji imaju od 5,5 do 10,9 plata će biti veća za 10% dok za one radnike čiji je koeficijent od 11,15 do 19,05 biće 7%. Pet odsto povećanja je predviđeno za radnike sa koeficijentom od 19,25 do 26,23. Za one radnike čiji je koeficijet veći od toga, plate neće biti povećane.

"Ukupna cifra koja će biti u 2020 je 7 miliona marakla, to je realni izvor, nismo pravili, španovali budzet da ni pokrili, ovo je realno mogućnost budzeta a samim tim biće povećanje i penzije za 40 miliona pa je tako budzetom u ove namjene predviđeno 110 miliona maraka", kaže Zora Vidović, ministar finansija u Vladi Republike Srpske.

Sa ovim povećanjem ne smije se stati poručuju iz Sinidkata. Povećanje svake naredne godine trebalo bi da bude kažu 10 odsto. Vjeruju da bi se na taj način nejednakosti u platama dovele na prihvatljiv nivo. Ipak nisu potpuno zadovoljni na koji način će plate biti povećanje u MUP-u a kažu da se mora raditi i na platama u  realnom sektoru.

"Vlada je donijela niz mjeta za manje opterećenje javnog sektora i dalje ćemo to podržavati ali s ciljem da se povećaju plate u relanom sektoru nedopustivo je da u Republici Srpskoj imamo zloupotrebu institucije najniže plate", kaže Ranka Mišić, predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske.

Iako je riječ o većim platama zamjerki je bilo iz opozicionih klupa. Zasmetalo im je i to što je set zakona o povećanju plata objedinjen. Smatraju i da su zakinuti radnici u MUP-u posebno oni bez uniforme, ali i da kada je riječ o nastavnicima nije došlo do izjednačavanja u određenim segmetnima. 

"Nekad skinete platem nekad povećate, pa mislim da u ovom prijedlogu imate totalnu improvizaciju nemamo dobra adekvatna rješenja i objašnjena, ja sam ih tražio, tražio sam ih i od sindikata, i tražio sam i u ovom prijedlogu", kaže Dragan Galić, poslanik PDP-a u NSRS.

"Na kraju 2018. godine prosječna plata u Republici Srpskoj iznosila je 857 maraka, a za deset mjeseci 2019. iznosila je 902 marke a u oktobru mjesecu,plata je iznosila 910 maraka, i sigurni smo da će tim tempom krenuti za ova dva mjeseca do kraja godine", poručila je Zora Vidović, ministar finansija u Vladi Republike Srpske.

Povećanje plata jedno je od ključnih pitanja ekonomske reforme Vlade Republike Srpske, koju je prošle godine usvojio Parlament. Osim toga iz Vlade navode da se tokom godine radilo i na povećanju konkurentnosti privrede ali i da su poreza oslobođenja primanja do 500 maraka. U julu je uvedena i mjera da svaki poslodavac koji poveća radnicima platu dobije povrat poreza i doprinosa.