Saradnja Republike Srpske i Srbije je nikad bolja, a biće još i jača jer znamo da je Beograd uz nas. Ovo je jedna od poruka koje su poslate sa beogradske proslave Dana Republike Srpske i proglašenja prvog Ustava.
Srbi su, istakao je srpski član Predsjedništva BiH, shvatili da će izgubiti slobodu ako ne odbrane svoju teritoriju. Kaže - najbolje to osjećaju Srbi koji danas žive na prostoru BiH izvan Republike Srpske. Srpska je, ističe, dokaz slobode i želje da se živi u miru. Danas je mnogi napadaju i osporavaju, ali tako neće moći.
"Nekidan mi je jedan od velikih ambasadora rekao sljedeće, kaže: morate da shvatite da je naša politika velika. Kažem ja, da, hoćete da kažete da je naša mala? Moguće, za vas. Ali za nas, što se nas tiče, ona je itekako ponosna i vi imate problem sa našim ponosom", kaže Dodik.
Itekako je ponosna Republika Srpska, kaže Aleksandar Vulin koji je, u ime predsjednika Srbije, prisustvovao prijemu.
"RS je nastala iz dubokog uvjerenja srpskog naroda da tamo gdje nema i svog sudiju i svog policajca i svog poslanika i predsjednika vlade da tamo gdje nema onog ko će da ga krsti i liječi za njega nema ni pravde ni budućnosti ni napretka. Zato je nastala RS, a Srbija pravo RS i pravo srpskog naroda da opstane i da se odbrani nikada nije pustila drugima", kaže Vulin.
Srpska nikome ne prijeti i ne ruši BiH kao što joj se to pripisuje, poručeno je iz Beograda.
"Nigdje u Aneksu 4 koji je sastavni dio Ustava BiH nije predviđeno da BiH ima imovinu a, onda taj isti Ustavni sud pokušava 28 godina poslije da na silu prigrabi neku imovinu za tu istu BiH", kaže Radovan Višković, predsjednik Vlade RS.
"Nasilje nad Ustavom BiH ne prestaje ni danas nego se još i pojačava kao da mnogi nisu ili neće da budu svjesni da je BiH moguća samo na principima izvornog Dejtona sačinjena od dva entiteta i tri konstitutivna naroda", rekao je Mlađen Cicović, šef Predstavništva RS u Beogradu.
Treba da se držimo zajedno u boljim vremenima kao što smo to činili i u najtežim, poručeno je sa prijema. Republika Srpska je, čulo se, nastala kao potreba srpskog naroda da se jednom, i zauvijek, na prostoru gdje živi, institucionalno zaštiti od jasenovačkog genocida i njegovog ponavljanja. Prijemu su prisustovale i predsjednice Republike Srpske i Narodne skupštine Srbije, ministri obe Vlade i više od 200 zvanica.