Друштвеним мрежама шири се упозорење упућено дјевојкама у Београду. Снимци дјевојака које се шетају Кнез Михаиловом улицом и Калемегданом окачене су на ТикТок, Инстаграм и Јутјуб, а то можда и не би било чудно, да није евидентно да дјевојке не знају да су снимљене.
Извјесни Никола објавио је на свом ТикТок налогу упозорење за дјевојке.
- Већ извјесно вријеме у Кнез Михаиловој улици у Београду постоји појединац или читава група странаца који снимају дјевојке док шетају улицом без њиховог знања. И користе те снимке за њихов ТикТок садржај и ТиктТок страницу, која је притом под лажном локацијом - рекао је Никола у свом снимку у ком је и оставио линк ка профилу са именом пхотограпх949.
На том профилу објављен је низ дјевојака који шетају улицом, неке су саме, неке са другарицама или момцима, али евиденто је да ниједна не зна да је снимана. Београђани ће наравно одмах препознали Београд на тим снимцима, а поред тих снимака стоји као локација Холандија или Велика Британија.
Иако снимци нису експлицитни, нити на било који начин увредљиви, знање да неко снима дјевојке док најнормалније ходају улицом буди неку језу.
- То што се појављује данас на Телеграму и другим платформама, није ништа ново само је данас много распрострањеније и лакше доступно. Данас сви у џепу имамо фотоапарат, то некада није било тако - истакао је адвокат Иван Симић за Телеграф.рс прошле године.
Он је истакао да "неовлашћено фотографисање и дијељење фотографија друштвено неодговорно и неприхватљиво понашање које мора бити санкционисано".
Казне за неовлашћено снимање и дистрибуцију материјала у Србији могу износити до двије године затвора, али за кривично гоњење у случају да је жртва одрасла особа потребно је покренути приватну кривичну тужбу. Тужба мора имати јасне доказе, а процес доказивања је сложен и захтијева специфичан правни оквир. Дигитални докази, као што су снимци и фотографије, постали су кључни у правним поступцима, али њихова употреба суочава се с многим изазовима.
Механизми правне помоћи често нису довољни и ограничени су, што значи да људи нису у могућности да заштите своја права како би жељели. Изгледа да право као наука губи трку у односу на интернет револуцију, постоји шанса да се побољша. Треба додатно инкриминисати нека понашања као противправна и друштвено опасна - истакао је адвокат Симић тада.
Многе дјевојке јавиле су се у коментару испод Николиног снимка, који је брзо постао виралан.
"Хвала најљепше на објави, испоставило се да су и мене снимали, стварно страшно шта се данас дешава!", "У доба АИ ово је јако опасно. Дјевојке и дјеца треба да се чувају непознатих људи који их сликају", "Ја сам без претјеривања те странице пријавила бар 30 пута до сада, и даље је све ту, невјероватно каквом су насиљу жене изложене на сваком кораку", "Хвала за објаву И видјела сам то И на мору прошле године у Црној Гори. Снимали су плажу и дјевојке прво телефоном па малом дроном, звали смо и полицију и побјегли су. Била су то два Нијемца... пар", били су неки од коментара.
И док је јасно да су дјевојке заиста снимљене у Београду, мотив иза ових снимања и даље остаје непознат. Ипак, непријатност и осјећај угрожености који овакво понашање изазива не могу се игнорисати.
У времену када свако има камеру у руци, право на приватност постаје све угроженије – посебно за жене. Стручњаци и грађани апелују да се оваква пракса санкционише и да се што прије пронађу механизми који ће боље штитити лична права у дигиталном простору.