Дијелови Европе погођени су екстремним топлотним таласима, док је у шумским пожарима широм континента ове године спаљено подручје величине Луксембурга.
Од априла, рекордне температуре настављају интензивирати пожаре широм Европе.
Најмање 100 квадратних километара земље сравњено је са земљом у граду Лимасолу, саопштила је грчко-кипарска управа у четвртак, 24. јула, уништивши десетине домова и присиљавајући на евакуацију заједница, саопштиле су власти.
Неки пожари у регији су и даље активни од четвртка, док су двије особе пронађене мртве у изгорјелом возилу.
Велики пожар избио је и у близини јужног грчког града Коринта раније ове седмице, присиљавајући на евакуацију неколико села.
Други дијелови Европе су и даље у стању приправности јер пријетње од шумских пожара и даље постоје због топлотних таласа.
Земље попут Француске, Италије и Пољске предузеле су неке мјере у настојању да се боре с екстремним температурама.
У Марсељу, у Француској, општинске власти су наредиле да јавни базени буду бесплатни, док су школе затворене у неким градовима.
Италија је увела забране рада на отвореном у 13 регија током врућина.
У Турској су овог љета избиле стотине шумских пожара, присиљавајући на евакуацију десетине хиљада људи.
Грчка је, у међувремену, затворила Акропољ јер су температуре порасле изнад 40 степени Целзијуса.
Према Европском информационом систему о шумским пожарима, од почетка године изгорјело је укупно 237.153 хектара, а до сада је откривено 1.250 пожара. Прошле године број пожара био је 861.
Научници процјењују да је око 2.300 људи умрло од узрока повезаних с врућином у 12 европских градова током јаког топлотног таласа између 12. јуна и 2. јула, пише Радио Сарајево.