Највећи споразум од Другог свјетског рата потписале су Велика Британија и Њемачка. Осим обдране, уговор ће укључивати и споразум о заједничкој борби против кријумчарења и трговине људима.
Велика Британија и Њемачка су у четвртак потписале шири споразум о пријатељству у подручјима од одбране до превоза, чиме је обиљежена прва посјета Фридриха Мерца у својству канцелара Лондону.
Ово је најновија посјета челника неке државе ЕУ-а Лондону са циљем успоставе односа с Уједињеним Краљевством на новим темељима.
Мерцова једнодевна посјета услиједила је након тродневне посјете Британији француског предсједника Емануела Макрона, најављујући снажнију сарадњу између три најснажније европске земље у тренутку када је континент суочен с бројним пријетњама и својеврсном неизвјешноћу око њихова америчког савезника.
"Ово је историјски дан за њемачко-британске односе. Желимо продубити сарадњу на подручју одбране, вањске политике, привреде и домаће политике", рекао је Мерц на свечаности потписивања споразума у музеју "Викторија&Алберт" чији су суоснивачи краљица Викторија и њен супруг, принц Алберт, поријеклом Нијемац.
"Готово деценија након што је Британија гласала за излазак из Европске уније, спораум је, с једне стране, показатељ нормализације њемачко-британских односа, а с друге стране је наговјештај да Британије, у свјетлу трансатлантске неизвјесности, постаје све важнији партнер на пољу сигурности", рекао је Николаи вон Ондарза из берлинског think-tanka SWP.
Европа се, пише Ројтерс, суочава с новим америчким царинама откако се предсједник Доналд Трамп вратио у Бијелу кућу, као и с питањима о америчкој преданости одбрани својих европских савезника, укључујући Украјину, суочену с руском инвазијом.
"Уговор укључује клаузулу о међусобној помоћи која је, с обзиром на руску агресију против Украјине, врло важна", рекао је њемачки званичник.
Он се надовезује на прошлогодишњи одбрамбени споразум који укључује заједнички развој далекометног нападачког оружја, а долази након што су се Француска и Британија прошле седмице сагласиле ојачати сарадњу о својим нуклеарним арсеналима.
Као дио објаве у четвртак, Британија и Њемачка су се договориле да ће спроводити заједничке извозне кампање како би прикупиле наруџбе из других земаља за опрему коју заједнички производе, попут авионаТyпхоон "еурофајтер" и оклопног возила "боxер".
То би могло помоћи у повећању продаје и представља значајан преокрет у односу на претходних десет година, када је Њемачка блокирала Саудијску Арабију и Турску у купи "тyпон".
"Тyпоне" производи конзорцијум европских компанија, укључујући "БАЕ систем" у Британији и "Ербас" у Њемачкој, заједно с партнерским владама задуженим за наруџбе у разним земљама. Возила "боxер" производи њемачко-британски "Rheinmetall BAE Systems Land".
Такође, њемачка одбрамбена технолошка фирма "Старк" пристала је изградити нову творницу у Британији, прву изван Њемачке, са циљем развоја система без посаде уз помоћ АИ.
"Осим одбране, уговор ће укључивати и споразум о заједничкој борби против кријумчарења и трговине људима", рекао је њемачки званичник што одговара на кључни захтјев Стармерове владе која је под притиском да покаже да може контролисати миграције и смањити број азиланата који стижу у Британију. Стармеру је то веома важно како би уједно спријечио да популистичка странка Реформ УК наставља јачати.
Њемачка је обећала да ће забранити олакшавања илегалних миграција у Велику Британију, с промјеном закона који ће бити усвојен до краја године.
То би дало полицији алате за прегледе складишта и складишних објеката које кријумчари миграната користе за скривање опасних малих бродова намијењених илегалним прелазима у Велику Британију.