Директор Националне асоцијације туристичких агенција Александар Сеничић изјавио је да су грчка острва Миконос и Санторини увела једнократну таксу од 20 евра због прекомјерног броја туриста, док су боравишне таксе у цијелој Грчкој ове године и до три пута више него раније.
- Миконос и Санторини су се одлучили за ову мјеру због прекомјерног туризма. Огроман број туриста оптерећује свакодневни живот локалног становништва, подиже цијене станова, некретнина, али и остале трошкове. Због тога су уведене нове таксе, али то неће значајније утицати на српске туристе, јер они рјеђе путују на ова острва - рекао је Сеничић.
Такса за улазак и скок боравишних намета
Како је објаснио, такса од 20 евра се плаћа приликом уласка на острва и уведена је како би се ограничио број долазака. Острва су, додаје, толико посјећена да комуналне службе више не могу да постигну да очисте за толику количину људи, а цијене живота су отишле у небо, што доводи до незадовољства локалног становништва.
Сличне мјере постоје и у другим европским дестинацијама - Венеција, на примјер, већ наплаћује улазну таксу од 5 евра, а разматра се и повећање на 10 или чак 15 евра. Барселона такође има проблем с прекомјерним туризмом - због огромне потражње, цијене изнајмљивања станова су скочиле, а основне животне намирнице и угоститељске услуге скупље су и до 30% у односу на остатак Шпаније.
Нове таксе и за апартмане и хотеле
У Грчкој су боравишне и еколошке таксе значајно повећане. До прошле године у апартманима се плаћало 50 центи по дану, а сада је то 1,5 до 2 евра дневно по апартману - односно 15 до 20 евра за 10 дана.
За хотеле су таксе још веће – у зависности од категорије, дневно се плаћа од 2 до 10 евра по соби. За хотел са пет звјездица, боравишна такса износи 10 евра дневно, што значи да десетодневни одмор носи додатни трошак од 100 евра. Ипак, ако се узме у обзир да ноћење у оваквом хотелу кошта и до 1.600 евра, како каже Сеничић, та такса не би требало да буде препрека за путовање.
За хотеле са три звјездице, такса је до четири евра дневно.
- Ове таксе су уведене још раније са идејом да новац буде усмјерен на помоћ људима који су изгубили имовину у пожарима и поплавама, али и за инфраструктуру - објаснио је он.
Интересовање за Грчку и даље високо
Сеничић наводи да је и ове године највеће интересовање за љетовање у Грчкој, затим слиједе Црна Гора, Турска, Тунис, Египат, као и Шпанија и Италија. Хрватска је и даље популарна код индивидуалаца, док је Бугарска атрактивна за источни дио Србије због доброг односа цијене и квалитета.
Ипак, цијене су свуда порасле - од 5 до 20%, највише због скупљег авио-превоза, инфлације и повећаних животних трошкова. Посебно су, како каже, поскупјели аранжмани за даља острва, Турску и Египат.
- У односу на исти период прошле године, имамо 10 до 12% мање уплаћених аранжмана. Људи су касније доносили одлуке, дјелимично и због неизвјесности око пријемних испита и уписа у школе. Ипак, у посљедњих неколико недјеља видимо поновни раст интересовања - истакао је он.
Према његовим ријечима, Грчка би могла да задржи број туриста на нивоу прошле године, док су Турска и Египат у паду - за Турску до 20%, а за Египат 12 до 15%.
Опрез при онлајн резервацијама
Сеничић упозорава да све више људи путује индивидуално и да треба водити рачуна при онлајн резервацијама, јер је од почетка године више од 1.000 људи било преварено.
- Кад нешто изгледа превише лијепо да би било истинито, обично и јесте превара - закључио је он.
Прошле године Грчку је посјетило више од милион српских туриста, а до сада је уплаћено око 600.000 аранжмана, па се очекује да бројке до краја сезоне буду приближне као прошле године – упркос таксама и вишим цијенама.