Стварни кардинали су наводно гледали филм "Конклава" за смјернице прије него што су дали свој глас за насљедника папе Фрање.
Папа Фрања, бивши поглавар Католичке цркве, преминуо је 21. априла у 88. години. Званични узрок смрти био је мождани удар, праћен „неповратним кардиоциркулаторним колапсом“, према саопштењу цркве.
Гласање за насљедника папе Фрање је тренутно у току, а прва рунда гласања одржана је јуче (7. маја). Кардинали укључени у процес нису успјели да постигну консензус, што значи да ће изборни процес бити настављен док се једногласно не изабере нови папа.
Према извјештају Политица, више стварних кардинала и свештеника је погледало филм "Конклава" - популарни филм из 2024. године - прије почетка гласања, а један свештеник је за овај медиј изјавио да се филм сматра „изузетно тачним“, те да представља „користан истраживачки алат“. Политицо наводи да су неки кардинали филм чак гледали и у биоскопу.
Након периода жалости, започиње процес гласања за избор новог папе путем папинске конклаве. То је тајно окупљање Кардиналског колегијума. Кардинали из цијелог свијета пролазе кроз процес гласања који на крају доводи до именовања новог папе, уз вјеровање да су они који гласају вођени Светим Духом.
Процес је био у средишту радње филма "Конклава", који је премијерно приказан у биоскопима у Уједињеном Краљевству прошлог новембра. Рејф Фајнс тумачи декана Кардиналског колегијума, који организује гласање и открива скандале међу кандидатима. Филм је био номинован за осам Оскара, а освојио је награду за најбољи адаптирани сценарио. Вјерски стручњаци су похвалили тачност филма, који драматизује избор новог папе - управо у тренутку када тај процес почиње након смрти папе Фрање.
Након његове смрти, гледаност филма "Конклава" на стриминг платформама скочила је за 283 одсто, како се вијест о смрти папе Фрање ширила свијетом, према подацима компаније Луминате (преко Вариетyја), која прати гледаност стриминг садржаја. Филм је 20. априла, дан прије смрти папе Фрање, забиљежио око 1,8 милиона минута гледања, док је до краја 21. априла тај број порастао на 6,9 милиона минута.
(НМЕ)