У јеку љетне сезоне, многи туристи из Србије разматрају алтернативне дестинације ван Грчке и Црне Горе, а бугарско приморје све чешће се намеће као опција. И док се с једне стране води полемика о квалитету услуге, с друге, конкретне бројке показују да љетовање у Бугарској може бити знатно повољније.
Екипа једне бугарске телевизије посјетила је неке од најпопуларнијих плажа на југу земље и забиљежила актуелне цијене плажног мобилијара и пића. Како тврде саговорници са терена, поскупљења нема, а поједине плаже и даље нуде плажни мобилијар потпуно бесплатно, уз препоручену конзумацију у локалу.
Плажни сет у Бургасу – пола евра
На једној од плажа у Бургасу плажни сет је најјефтинији – 1,20 лева (око 0,61 евра) за сунцобран или лежаљку. Испред локала који нуде луксузне лежаљке и душеке, цијене су нешто више – око 8 лева (око 4,10 евра).
У Созополу и јужније од њега, главни гости су претежно Бугари. Управо због тога на плажи "Каваци-Север" цијене се годинама не мијењају.
"Цијене се нису мијењале већ 10 година"
- Цијене су нам 9 лева (око 4,60 евра) за сунцобран, 8 лева (око 4,10 евра) за лежаљку. Комплет – двије лежаљке и сунцобран – 25 лева (око 12,80 евра). Мислим да се цијене лежаљки нису мијењале већ десет година - рекао је управник плаже Данијел Бадев.
Поред плажних зона које се плаћају, туристи могу да се смјесте и испред угоститељских објеката, гдје могу бесплатно користити плажни сет – али под једним условом.
- Углавном радимо преко резервација. Плажни реквизити се не наплаћују. Оно што се препоручује јесте нека основна конзумација. Двоје-троје људи који могу да потроше 40-50 лева - објашњава Александар Георгиев, управник једног беацх бара.
А временско ограничење?
Временско ограничење за коришћење лежаљки – не постоји. Али, одмах се поставља питање: које су цијене пића на тим мјестима?
На основу информација, кафа кошта 3,90 лева (око 2 евра), док је свјеже цијеђени сок 7 лева (око 3,60 евра). На сусједној плажи – Смокиња-Север – ситуација је слична.
- На територији угоститељског објекта, коришћење плажних реквизита је потпуно бесплатно. Постоји препоручена минимална конзумација од 10 лева (око 5 евра) за двије лежаљке, што сматрам да је сасвим нормално - каже Петар Ивов, власник једног беацх бара.
"Кључ код свих угоститеља је квалитетна услуга"
На многим плажама на јужној страни Црном мору постоје локали који нуде и коришћење луксузних индивидуалних шатора. Цијене су, наравно, више, али су јасно истакнуте, па гости унапријед знају колико ће платити.
- Кључ код свих угоститељских објеката – хране и пића – јесте квалитетна услуга, добра цијена и квалитетан производ. Тада нико не може да погријеши. Не знам зашто већина Бугара бира Грчку умјесто Бугарске. Мислим да је Бугарска много боља дестинација за туризам, с квалитетнијом понудом и бољим односом цијене и квалитета. Љетовање у Бугарској би, по мени, могло да буде знатно јефтиније него у Грчкој - истиче Ивов.
Ипак, на Сјеверној плажи у Бургаској примјећен је прави бум – број туриста се учетворостручио у посљедњих пет година.