Предсједник Русије Владимир Путин спреман је да разговара о окончању сукоба у Украјини, али под условом да западни лидери дају писмене гаранције да неће ширити НАТО ка истоку и да укину дио санкција уведених Русији, тврде три извора блиска преговорима из Москве.
Актуелни предсједник САД Доналд Трамп више пута је истицао да жели да заустави најсмртоноснији европски сукоб још од Другог свјетског рата, а посљедњих дана све отвореније показује незадовољство Путином, упозоривши у уторак да се руски лидер "игра ватром" јер одбија да озбиљно уђе у преговоре о прекиду ватре, иако руске снаге биљеже успјехе на фронту.
Након што су прошле недјеље разговарали више од два сата, Путин је изјавио да је пристао да са Украјином ради на нацрту меморандума којим би се дефинисали оквири мировног споразума, укључујући и временски оквир за прекид непријатељстава. Москва наводи да тренутно припрема своју верзију тог документа, али не може да процијени колико ће тај процес трајати.
Кијев и европске пријестонице оптужују Русију да намјерно одуговлачи, како би војска на терену наставила да напредује на истоку Украјине, наводи "Ројтерс".
"Путин је спреман на мир, али не по сваку цијену", рекао је један високи извор из Русије, који је упознат са размишљањима врха Кремља и тражио је да остане анониман.
Према наводима три руска извора, Путин тражи писмену гаранцију водећих западних сила да се НАТО више неће ширити ка истоку – што је у пракси начин да се искључи чланство Украјине, Грузије, Молдавије и других бивших совјетских република.
Такође, Москва захтијева да Украјина остане војно неутрална, да се укине дио западних санкција, ријеши питање замрзнуте руске државне имовине на Западу и обезбиједи заштита за руско говореће становништво у Украјини.
Према ријечима једног од извора, уколико Путин схвати да не може да постигне мировни споразум под својим условима, покушаће да војним побједама покаже Украјини и Европи да ће "мир сутра бити још болнији“.
Кремљ није одговорио на упит агенције "Ројтерс" поводом ових навода. Ипак, и Путин и други руски званичници више пута су понављали да сваки мировни договор мора да се позабави "коријенским узроцима“ сукоба – што је, према тумачењу Москве, ширење НАТО и подршка Запада Украјини.
Са друге стране, Кијев упорно поручује да Русија не смије имати право вета на украјинске тежње да се придружи НАТО. Украјинске власти истичу да им је неопходна снажна безбједносна гаранција са Запада, која ће одвратити Москву од "будуће агресије".