Друга елизабетанска ера, како је Британци називају, завршила се 8. септембра 2022. године, када је једна од најутицајнијих жена свих времена сишла са овоземаљског трона.
Током више од седам деценија владавине, краљица Елизабета била је свједок најважнијих догађаја прошлог вијека и уживо испратила читаву историју модерног доба.
Са њом се затворила читава једна епоха. Јер, Велика Британија и краљица Елизабета синоними су од памтивијека. Учествовала је у Другом свјетском рату, била свједок стицања независности некадашњих колонија, уласка Британије у Европску унију и изласка из ње... Гледала је како први човјек слијеће на Месец и како прво људско биће обилази Земљу. Била је старија од многих изума без којих не можемо замислити данашњи живот и међу првима испробала иновације дигиталне ере.
Током своје дуге и успјешне владавине од рекордних седам деценија срела се са једанаесторицом америчких предсједника, у њеној служби било је чак четрнаест британских премијера, укључујући Черчила и Маргарет Тачер, а на двору је угостила и седморицу папа. Непроцјењиво искуство каквим нико на свијету није могао да се похвали. Када је преминула, 8. септембра 2022. године, многи су се правом запитали како ће Британија изгледати без ње.
Неки су се, додуше, питали и ко ће наслиједити њену имовину. Али, тај одговор у овом вијеку нећемо добити. За разлику од "обичних" грађана, тестамент краљице Елизабете је запечаћен и закључан у сефу на непознатој локацији у Лондону на најмање 90 година.
А ових дана на Острву се прича и о једној од посљедњих жеља моћне даме која није била као друге жене, али ни као друге краљице. Опште је познато да се строго држала традиције и дворских кодекса, да је била спремна да и животом брани углед монархије и да су јој краљевске дужности биле светиња.
Осјећајући да се ближи крај, неколико дана прије одласка у вјечност Елизабета је у Балморалу окупила најближе савјетнике како би им дала важне инструкције. Упркос примјетном умору и слабости, дјеловала је одлучно. Краљица је, наиме, захтијевала да се учини све што је могуће како би се детаљно истражио и коначно ријешио случај сексуалног злостављања у Бакингемској палати, који је деценијама било тамна мрља на савршеној фасади британског двора.
Посљедња жеља краљице Елизабете, откривена тек након њене смрти, баца свјетло на једно мрачно поглавље. Истрага о којој је ријеч тиче се два бивша запослена у палати, возача Алвина Стоксдејла и батлера Пола Кида, оптужених за управљање педофилским ланцем током седамдесетих и осамдесетих година. Послије хапшења изјаснили су се да су криви, али су обојица умрли док је још трајао судски процес.
Међутим, сијенка сумње пала је и на неке чланове краљевске породице. Многи су сматрали да тако нешто не би могли да раде да неко "одозго" није зажмирио на једно око.
Када је краљица сазнала за скандал, инсистирала је да се сви који су умешани у гнусна дјела изведу пред лице правде, јер су озбиљно уздрмали темеље двора и углед династије. Случај је недавно поново доспио у јавност након што је бивши пријатељ краља Чарлса проглашен кривим за силовање 15-годишње дјевојчице, као и за низ других сексуалних преступа.
Краљица Елизабета, која је монархију увијек стављала изнад личних амбиција, очигледно се плашила да би ови злочини, ако се не ријеше, могли су да нанесу непоправљиву штету и заувијек наруше углед не само њене породице, већ и двора. Била је дубоко забринута због тога, пише "Жена Блиц".
Ако је истрага поново отворена, онда се одвија иза кулиса, и јавност са детаљима није упозната. Ако истраге нема, то значи да су се они који о томе одлучују оглушили о једну од Елизабетиних посљедњих жеља.