Letonija i Bjelorusija međusobno protjerale diplomate. Britanija zabranila letova ka Bjelorusiji.
Letonija je danas protjerala ambasadora Bjelorusije u Rigi i sve bjeloruske diplomate, saopštio je portparol Ministarstva spoljnih poslova te zemlje.
Prethodno je Bjelorusija protjerala letonskog ambasadora iz Minska i osoblje ambasade, izuzev jednog člana, prenijela je bjeloruska državna agencija Belta.
Potez je najavio bjeloruski ministar spoljnih poslova Vladimir Makej, koji je rekao da bi jednom administrativcu trebalo da bude dozvoljeno da ostane da brine o zgradi ambasade, javio je Rojters.
Ovaj potez došao je nakon jučerašnjeg incidenta u kojem je u Minsku prizemljen avion na liniji Atina - Vilnjus.
Kako prenosi agencija TASS, bjelorusko ministarstvo spoljnih poslova je navelo da se na taj potez odlučilo zbog uvrede nanesene bjeloruskoj zastavi u glavnom gradu Letonije, Rigi, rekao je Makej.
"Protestna nota je poslata ambasadoru. Ne možemo da dozvolimo da takve provokacije ostanu bez odgovora, tako da smo poručili letonskom ambasadoru da mora da napusti Bjelorusiju u naredna 24 sata, dok ostalo osoblje mora da izađe iz Bjelorusije u roku od 48 sati, a dozvoljeno je da ostane samo jedna osoba", izjavio je Makej.
Bjelorusija je saopštila da je avion "Rajanera", na liniji Atina - Vilnjus, prizemljila nakon što je dobila poruku od palestinskog Hamasa koji je zaprijetio da će letjelicu raznijeti iznad bjeloruskog vazdušnog prostora, ukoliko Evropska unija ne osudi Izrael zbog nedavnog konflikta u Gazi.
Litvanija je objavila danas da neće odobriti ni jednom letu, ni dolaznom ni odlaznom, da pređe bjeloruski vazdušni prostor.
"Svi letovi koji idu u pravcu litvanskih aerodroma ili kreću sa njih preko beloruskog vazdušnog prostora su zabranjeni" od sutra, rekao je ministar saobraćaja Marijus Kudis na sastanku vlade u Viljnusu, prenosi agencija Frans pres.
Bjeloruske vlasti su u nedjelju uhapsile opozicionog aktivistu Romana Protaseviča, nakon što je avion u kojem je bio preusmjeren na Minsk, navodno zbog prijetnje bombom. Avion kompanije Rajaner letio je od Atine do litvanskog Vilnjusa. Poslije višesatnog zadržavanja na aerodromu u Minsku avion je mogao da nastavi let, ali bez opozicionara i njegove djevojke.
Švedska aviokompanija SAS je objavila danas da će izbjegavati bjeloruski vazdušni prostor poslije preusmjeravanja aviona Rajanera na Minsk. Kompanija slijedi preporuke švedske nacionalne uprave za aviotransport izdate danas popodne u kojima se pozivaju švedske kompanije da imaju u vidu nesigurnu situaciju i da shodno tome izbjegavaju da lete u bjeloruskom vazdušnom prostoru.
Litvanski ministar spoljnih poslova Gabrijelius Landsbergis pozvao je zemlje članice EU da slijede litvanski primjer, prenosi na svom portalu litvanski javni servis LRT."Litvanija može sama da preduzme neke korake ali očekujemo da glavni odgovor bude međunarodni", rekao je ministar Landsbergis novinarima i dodao da bi održivi odgovor bio kada bi odluka bila doneta na nivou EU.
Rekao je da ta tema mora biti pokrenuta na svim raspoloživim forumima Unije, uključujući Savjet EU kao i sastanak ministara spoljnih poslova EU u Lisabonu krajem ove nedjelje.
"Jučerašnji incident je nažalost još jasnije pokazao da čak ni naši građani nisu bezbjedni dok lete u vazdušnom prostoru te susjedne zemlje i ne možemo biti sigurni da neka letjelica neće biti primorana da sleti iz ovog ili onog razloga", rekao je ministar saobraćaja Marijus Kudis na sastanku vlade.
Vlada je naložila državnoj službi za kontrolu leta da obavijesti pilote o zabrani preletanja bjeloruskog vazdušnog prostora na putu za Litvaniju i u odlasku iz nje.
Predsjednik Evropskog savjeta, Šarl Mišel, kaže da će se večeras na stolu radne večere lidera EU 27 u Briselu naći različite opcije, uključujući i sankcije protiv Bjelorusije zbog dovođenja u pitanje međunarodne bezbjednosti i bezbjednosti civilnog saobraćaja.
Ono što se dogodilo juče je međunarodni skandal. Životi evropskih civila su dovedeni u rizik juče i to nije prihvatljivo i zato čemo ramatrati sankcije, poručio je Mišel, dolazeći na sastanka lidera EU 27.
Mišel kaže da su pripremi različite opcije i mjere i da očekuje da će večeras biti donesena i odluka o tome.
Lideri EU pozvaće danas avioprevoznike u EU da izbjegavaju letove iznad Bjelorusije i usaglasiće zabranu prilaska bjeloruskih avio-kompanija vazdušnom prostoru i aerodromima bloka, navodi se u nacrtu odluke, koji je Rojters dobio na uvid.
Lideri 27 članica blokade usvojiće i dodatne individualne sankcije Minsku i pozvaće Međunarodnu organizaciju za civilni vazdušni saobraćaj da odmah istraži jučerašnji incident kada je Minsk prisilno prizemljio avion kompanija "Rajaner".
Britanski ministar spoljnih poslova Dominik Rab je danas rekao da se bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko mora smatrati odgovornim. Rab je takođe kazao da je Britanija izdala uputstvo svojim avio-kompanijama da ne lete iznad bjeloruskog vazdušng prostora i da će suspendovati dozvolu za letenje u Veliku Britaniju bjeloruskoj kompaniji "Belavia", javlja Rojters.
"Lukašenkov režim se mora smatrati odgovornim za ovako bezobzirno i opasno ponasanje. Prema izvještajima, ono što se desilo je šokantan napad na civilno vazduhoplovstvo, ujedno i napad na međunarodno pravo, jer predstavlja opasnost za civilne letove bilo gdje u svijetu", dodao je Rab.
SAD ne pokušavaju da donose ishitrene zaključke povodom toga da bi Rusija mogla biti umiješana u prinudno slijetanje aviona "Rajan er" u Bjelorusiji, saopštila je portparola Bijele kuće Džen Psaki.
Ona je navela da je Bela kuća zatražila međunarodnu istragu povodom situacije sa avionom "Rajan era" i o tom pitanju razgovara sa međunarodnim organizacijama.