Lisa Montgomeri (52), jedina žena osuđena na smrtnu kaznu na saveznom nivou u SAD, pogubljena je rano jutros zbog ubistva.
Lisa je primila smrtonosnu injekciju u zatvoru u Indijani, nakon što je pogubljenje u posljednjem trenutku ukinuo Vrhovni sud SAD, prenosi BBC.
Slučaj je privukao veliku pažnju u Americi jer je njen advokat tvrdio da je mentalno bolesna i da je trpjela ozbiljno zlostavljanje kao dijete.
Montgomeri je zadavila trudnicu prije nego što joj je rasjekla stomak i kidnapovala njenu bebu u Misuriju 2004. godine.
Njena žrtva Bobi Džo Stinet (23) iskrvarila je na smrt.
Montgomeri je prva žena savezni zatvorenik koju je američka vlada usmrtila u 67 godina.
Egzekucija je dva puta odložena - prvi put zbog korona virusa, a drugi put odlukom sudije - sve dok se presudom Vrhovnog suda nije stvorio put do nje u ranim jutarnjim satima u srijedu.
Da podsjetimo, juče je savezni sud u Indijani odložio egzekuciju Lise Montgomeri, samo nekoliko sati prije nego što je ženi, jedinoj koja je na saveznom nivou osuđena na smrtnu kaznu, ubrizgana smrtonosna injekcija.
Dramatičnim potezom u ponedjeljak, sudija u Indijani zaustavio je zakazano pogubljenje kako bi moglo da se održi saslušanje o mentalnoj sposobnosti.
Sud je prihvatio obrazloženje advokata da je Montgomeri mentalno bolesna i da u ovom trenutku ne može u potpunosti da shvati razloge zbog kojih je osuđena na smrtnu kaznu.
Lisa Montgomeri je 16. decembra 2004. godine kada je imala 36 godina otputovala iz svog doma u Kanzasu do malog mjesta Skidmor u Misuriju kako bi upoznala Bobi Džo Stinet, ženu koju je upoznala na društvenim mrežama kroz zajedničku ljubav prema psima.
Kada je ušla u kuću počela je da davi Stinet sve dok nije izgubila svijest. Nakon toga joj je kuhinjskim nožem rasjekla stomak i izvadila bebu iz tela. Kasnije je tvrdila da je beba njena.
Montgomeri je 26. oktobra 2007. godine osuđena na smrt.
Prije nje posljednja žena koja je pogubljena u SAD bila je Boni Hedi, koja je umrla u gasnoj komori u Misuriju 1953. godine.
Savezna pogubljenja bila su pauzirana 17 godina prije nego što je odlazeći predsjednik Donald Tramp naredio da se nastave početkom prošle godine.