Европска Комисија је недавно објавила да ће издавање путне досволе за улазак у ЕУ износити 20, умјесто планираних седам евра.
Међутим, прије почетка тог система уласка у ЕУ, на јесен стиже ЕЕС.
Регулатива ЕТИАС система, која подразумијева издавање путне дозволе за улазак у ЕУ, усвојена је 2018. године, а прописала је накнаду од 7 евра.
"Узимајући у обзир пораст инфлације од 2018. године, као и додатне оперативне трошкове повезане, на примјер, са новим техничким функционалностима система, накнада ће бити прилагођена и износиће 20 евра по пријави, а важиће три године", саопштено је недавно из Европске Комисије.
ЕТИАС систем се очекује у другој половини 2026. године, међутим прије њега, већ у октобру 2025. стиже ЕЕС систем који подразумијева другачија правила.
Шта је ЕЕС систем?
Систем уласка/изласка (ЕЕС) је аутоматизовани ИТ систем за регистрацију држављана земаља које нису чланице ЕУ, а који путују на краћи боравак, сваки пут када пређу границе.
"Краткорочни боравак" подразумијева боравак до 90 дана у било ком периоду од 180 дана. Овај период се рачуна као јединствен за све европске земље које користе ЕЕС.
Систем ће се примјењивати на граничним прелазима сљедећих држава: Бугарска, Хрватска, Мађарска, Румунија, Словенија, Грчка, Аустрија, Белгија, Чешка, Данска, Естонија, Финска, Француска, Њемачка, Исланд, Италија, Летонија, Лихтенштајн, Литванија, Луксембург, Малта, Холандија, Норвешка, Пољска, Португал, Словачка, Шпанија, Шведска, Швајцарска.
Како ће изгледати примјена ЕЕС система?
ЕЕС ће функционисати тако што ће вам на граничним прелазима, поред пасоша бити затражени биометријски подаци попут отисака прстију и фотографије.
Ако први пут прелазите границу од увођења ЕЕС-а мораћете да доставите своје личне податке. Гранични службеници ће скенирати ваше отиске прстију (четири прста) и направити фотографију вашег лица. Ове информације биће забиљежене у дигиталном досијеу.
Ваш пасош (биометријски или небиометријски) неће бити печатиран.
Уколико одбијете да доставите своје биометријске податке, биће вам ускраћен улазак у европске земље које користе ЕЕС.