Djevojačko prezime sve češći izbor pri sklapanju braka

  • 01.07.2015. 11:35

Žene sve češće zadržavaju djevojačko prezime nakon udaje , a u mnogim zemljama supruge ne uzimaju mužljevljevo prezime čak i ako to žele, jer im zakon ne dozvoljava takvu soluciju.

U kanadskom Kvebeku žene od 1981. moraju da zadrže djevojačko prezime.

Od 1983. godine u Grčkoj važi zakon koji od žena zahtjeva da zadrže prezime. Taj zakon donesen je tokom velikih feminističkih demonstracija.

U Francuskoj tradicija zadržavanja prezimena traje još od 1789. godine.

Te godine donesen je zakon koji Francuzima zabranjuje korištenje bilo kojeg drugog prezimena osim onog koje im je pripalo rođenjem.

Žene u Francuskoj ne mogu da legalno zamjene djevojačko prezime nakon udaje, ali oba supružnika smiju, uz svoje prezime, da dodaju i prezime svog partnera.

Slična situacija jeste i u Italiji od 1975. godine.

U Belgiji je zakon vrlo strog i prezime se nikada ne smije mijenjati, dok je u Holandiji ženama dopušteno da uzmu prezime muža, ali ali samo u određenim situacijama.

U Koreji i Maleziji ne postoji zakon koji zabranjuje uzimanje prezimena, ali se u tim zemljama zadržavanje svog prezimena smatra tradicijom.

S druge strane, u Japanu je promjena prezimena obavezna. Od parova se zahtjeva promjena nakon što stupe u brak, pa čak 96 posto Japanki uzima prezime muža, dok zanemarljiv procenat muškaraca uzima ženino prezime.

I u SAD sve više žena zadržava prezime. Tako danas 30 odsto Amerikanki zadržava svoje prezime - pokazuju ankete.

  • 23:20 Муззик топ 20

    Музичари без "повратне спреге" (феедбацка) остају дезорјентисани и демотивисани, зато се показала потреба за емисијом као што је Муззик топ 20, која се садржајно наслања на легендарне емисије као што је био Хит месеца осамдесетих година прошлох века, кроз које су стасавали млади редитељи и други визуелни уметници док су често још као студенти режирали своје прве радове.

  • 00:30 Ноћни програм

    Ноћни програм