EK: "Hrvatska je loš đak, uglavnom dobija jedinice i dvojke"

  • 08.03.2018. 07:25

Hrvatska je najlošija po sprovođenju strukturnih reformi od svih članica Evropske unije, ocijenili su ekonomski stručnjaci Evropske komisije u nezvaničnim razgovorima, nakon što su, u okviru zimskog paketa ciklusa ekonomskog usklađivanja EU, objavljeni izvještaji o privredama i strukturnim reformama zemalja članica tog bloka, piše "Večernji list".

"Ovo je prvi put da se u kuloarima Komisije tako eksplicitno govori o Hrvatskoj, makar i nezvanično, kao o najlošijoj državi u strukturnim reformama", navodi Večernji list.

Taj nezvanični komentar, kako se dodaje u tekstu, ima prilično snažno zvanično uporište kad se pogleda izvještaj o Hrvatskoj, napisan na 69 stranica, i kad se on uporedi s jednako opsežnim izvještajima za druge države članice Unije.

Hrvatska i dalje ostaje u Komisijinoj proceduri prekomjernih makroekonomskih neravnoteža, zajedno s Kiprom i Italijom, a ekonomski stručnjaci EK zaduženi za Hrvatsku kažu da bi bilo dobro pogledati šta su uradile one zemlje koje su izašle iz prekomjernih makroekonomskih neravnoteža, a to su od danas Francuska, Bugarska i Portugalija.

"Nisu te zemlje ništa bolje od Hrvatske, ali su sprovele strukturne reforme koje su najavile, dok Hrvatska po tome najlošije stoji. Tu je zaostajanje", kaže sagovornik Večernjeg lista u Briselu, koji je želio da ostane neimenovan.

Izvještaj o Hrvatskoj sadrži, naravno, i pozitivne ocjene. Očekivano, jer Hrvatska prolazi kroz četvrtu godinu ekonomskog oporavka, a rast je "široko utemeljen i robustan", piše u tekstu.

Ali kao da svaka pozitivna ocjena u izvještaju ima neko svoje "ali", dodaje Večernji i navodi da je rast dobar, ali da se presporo oporavljaju investicije koje bi doprinosile većoj stopi rasta bruto domaćeg proizvoda.

"Očekujemo i stalno govorimo o rastu investicija, ali one nikako da se dogode. Zbog toga i usporavanje rasta BDP-a u posljednjem kvartalu prošle godine", kaže jedan sagovornik, koji iz Brisela prati i analizira hrvatsku privredu.

Fiskalna politika ide u dobrom smjeru, ali strukturne reforme nisu napredovale, ocjenjuje se dalje u izveštaju. Preduzimaju se neki koraci u racionalizaciji zdravstvenog sistema, ali dugovi bolnica se i dalje gomilaju.

Paket penzionih reformi opet je odložen, odustalo se od poreza na nekretnine... A kad je riječ o ispunjavanju specifičnih ekonomskih preporuka koje je EU 2017. dala Hrvatskoj, kako se dodaje, tu je vlada ostvarila nikakav ili ograničen napredak.

"Đak koji ima uglavnom jedinice i dvojke"

"Samo u jednom detalju iz prošlogodišnjih preporuka – u jačanju upravljanja javnim dugom – zabilježen je 'određeni napredak', što je srednja ocjena, trojka. Hrvatska je, prema ispunjavanju ekonomskih preporuka EU, đak koji ima uglavnom jedinice i dvojke, jednu trojku, i nijednu četvorku ili peticu", konstatuje se u članku.

"Jasno je da Hrvatska treba da učini više. Treba pojačati implementaciju specifičnih preporuka i rješavati makroekonomske neravnoteže", rekao je Valdis Dombrovskis, potpredsjednik Evropske komisije, u ekskluzivnoj izjavi za Večernji.

Na pitanje kako Komisija može da podstakne Hrvatsku da učini više, pogotovo jer niz godina stagnira u slabom ispunjavanju preporuka, odgovorio je: "Kao što im i samo ime kaže, to su preporuke, to nisu zapovijesti. Ne postoji mehanizam prisiljavanja, nema sankcija. Ali u interesu samih država članica je da uklone te neravnoteže i osiguraju trajniji ekonomski rast."

(Večernji list)

  • 23:20 Муззик топ 20

    Музичари без "повратне спреге" (феедбацка) остају дезорјентисани и демотивисани, зато се показала потреба за емисијом као што је Муззик топ 20, која се садржајно наслања на легендарне емисије као што је био Хит месеца осамдесетих година прошлох века, кроз које су стасавали млади редитељи и други визуелни уметници док су често још као студенти режирали своје прве радове.

  • 00:30 Ноћни програм

    Ноћни програм