Obilježeno 75 godina od ustaškog zločina nad Srbima kod Višegrada

  • 22.03.2017. 20:05

U Starom Brodu kod Višegrada danas je obilježeno 75 godina od ustaškog pokolja više od 6.000 Srba iz istočnog dijela BiH koji su pokušali da pređu rijeku Drinu i potraže spas u Srbiji.

Hroničari su zapisali da je jednog od tih dana ratne 1942. godine, ne želeći da padnu u ruke ustaša, sa stijena u Drinu zajednički skočilo čak 320 devojaka, a najveći i najmasovniji pokolj nad Srbima ustaše su u Starom Brodu počinile na pravoslavni praznik Mladence.

"O stradanjima Srba, Srpska neće ćutati", poruka je koja je danas odzvanjala Starim Brodom na Drini. Poslije 75 godina od velikog pokolja u Miloševićima i Starom Brodu, Srbi su odlučili da progovore o velikom stradanju civila iz istočne Bosne. Pripadnici “Handžar divizije” i “Crne legije“ 1942. godine, za samo par dana, pobili su preko 6.000 srpske nejači

O stravičnom zločinu svjedoče i oni koji su pokolj preživjeli, kao djeca. “Ja sam imao osam mjeseci, bio u povoju, majka me nosila po ovim šumama, tamo ovamo. Došli smo do Višegrada i, kako mi je pričala, nisu nam dozvolili da pređemo. Vratili smo se ovamo, u Miloševiće, tu je bio pokolj“, kaže Delivoje Kosorić, svjedok stradanja.

O zločinu na Drini, Srbi su morali da ćute, jer je voda odnijela krvave tragove, a bratstvo i jedinstvo nije smjelo da se narušava istorijskim činjenicama. Višegradski hroničar Momir Krsmanović nije htio ni 1983. godine da narušava međunacionalne odnose, ali je u svojoj knjizi “Teče krvava Drina“, koja se i tada čitala ispod ruke, skupio svjedočenja preživjelih.

“Kada je riječ o tom zločinu, prvi sam ja napisao roman Teče krvava Drina, a od tada je prikupljano sve više i više tih podataka kako su ovdje izvršili pokolj“, kaže Momir Krsmanović, hroničar iz Višegrada.

Od kako je podignuto obilježje na Drini, Rogatičani svake godine, u čast stradalih, organizuju hodočašće do, kako kažu, mučeničke grobnice. Predsjednik RS Milorad Dodik priznaje da njegove generacije nisu znale za zločinačke tajne, ali da RS o stradanjima Srba sigurno više neće ćutati.

“Sve druge države i republike, koje su bile prije RS, nisu dozvolile da se ovdje obilježi stradanje Srba i sistematski su satrli istinu o stradanju. Zato je RS nastala zbog težnje za slobodom srpskog naroda i tako je treba shvatiti i prihvatiti", rekao je Milorad Dodik, predsjednik RS.

Načelnik opštine Rogatica Milorad Jagodić takođe je ukazao na težak put do istine o stradanju Srba. “Dugo godina je ovo prikrivano i za ovaj zločin se nije znalo. Kako koja godina prolazi, dolazi se do istinitih podataka o tome šta se desilo na ovom prostoru. Utoliko je i masovnost okupljanja svake godine veća“, rekao je Jagodić.

A da se o zataškanom zločinu sada otvoreno govori, svjedoči i današnja posjeta školaraca, koji su došli da sa svojim profesorima odslušaju čas istorije na mjestu stradanja. Predstavnici organizacija koje su proistekle iz odbrambeno-otadžbinskog rata danas su položili vijence, uz znak sjećanja na prolivenu krv na rijeci Drini, koja je kroz vijekove bila rijeka spasa za srpski narod, ali 1942. godine i najveća grobnica. Zato je danas poslata poruka da se Miloševići i Stari Brod ne smiju zaboraviti.

  • 14:15 Serija: Aviodžije (R) (12+)

    'Serija 'Aviondžije' je domaći sitkom u režiji i prema ideji Saše i Ivana Al Hameda.

  • 14:45 Serija: Od jutra do sutra (12+) (R)

    'Serija: Od jutra do sutra (12+) (R)

  • 15:30 Serija: Krvavo cvijeće (12+)

    Ova zanimljiva i uzbudljiva priča prati Dilan, mladu djevojku koja svoje snove mora da stavi po strani i uda se za Barana, koji bi ženidbom sa njom prekinuo dugogodišnju krvnu osvetu između njihovih porodica, Karabej i Demir.

  • 16:30 Vijesti u 16:30

    Prvi pregled najvažnijih vijesti iz zemlje, regiona i svijeta svaki radni dan.

  • 16:50 Centar dana

    Volite popodne? Važno vam je da nakon napornog dana odahnete uz aktuelne teme, zabavu i savim nove i neobične priče iz cijelog svijeta? Uživate u programu koji okuplja interesantne goste i regionalne zvijezde?

  • 18:20 Naša Srpska

    Naša Srpska