Godina prođe, a poljoprivrednicima još nije isplaćen dug za kapitalna ulaganja iz 2015. Vlada je za tekuću godinu isplatila samo četvrtinu od planiranih 60 miliona. Kasni sve redom: od sjemenske i organske proizvodnje do uzgoja pčela.
Mljekari su posljednju premiju primili za april. Ljuti, svi zajedno kod ministra idu za dva dana.
"To je vjerovatno uzrokovano lošim prilivom novca u budžet ali, u momentu kada imamo ogromne probleme sa nemogućnošću plasmana otvorenim tržištem BiH za naše proizvode, mi ne možemo naći puno razumijevanja za takve stvari", istakao je Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS.
U prosvjeti ne pomažu ni tužbe jer se mjesecima duguje za prevoz, pa učitelji čekaju na ukupno pet naknada. Manjak novca u budžetu osjetile su i političke partije. Prošle sedmice isplaćen im je jedan mjesečni grant – pa sada se umjesto tri, kasni dva mjeseca. Retroaktvno se isplaćuju i milionski grantovi za javna preduzeća.
"Zadnja naša informacija je da otprilike oko tri granta u zakašnjenju i ono što je sigurno je da to ima uticaj na isplate plata i isplate naših primanja. To je vjerovatno razlog zašto nam kasni topli obrok i prevoz", smatra Zlatko Marin, sindikat Saobraćajno transportne-djelatnosti u ŽRS.
Boračkoj organizaciji od planiranih 215.000 maraka isplaćena je tek trećina. Porodica poginulih i nestalih dobili su nešto više. Na kapaljku stiže novac i na načune Udruženje žena žrtava rata.
"Odobreno je nama rješenjem na papiru za rad u godini 50.000 ali od toga nismo dobili ni 12 odsto", rekla je Božica Rajilić, Udruženje žena žrtava rata RS.
Savez slijepih nije dobio ni marku za ovu godinu. Pola naknade za tuđu njegu i pomoć isplaćuju lokalne zajednice, pola Vlada. Svoj dio Ministarstvo zdravlja uglavnom isplaćuje za prethodni mjesec. Ministar brani Vladu i kaže - kašnjenja su opravdana.
"Vi znate da je ovo bila jedna godina kad je u budžet ušao Fond PIO i da je to na početku godine otežalo isplate i nekim drugim korisnicima. Danas se to stabilizuje", naglasio je Dragan Bogdanić, ministar zdravlja i socijalne zaštite u Vladi RS.
Poreska uprava prikupila je 3,6 miliona manje nego lani. Indirektni porezi veći su za oko 16 miliona maraka ali to, po svemu sudeći, nije pomoglo za redovnija izdvajanja iz budžeta. Kako to planiraju da urade, iz Ministarstva finansija nisu odgovorili.