Iznajmljivanje kanadera ili slične opreme za efikasno gašenje požara na području Trebinja iziskivalo bi znatna finansijska sredstva i saradnju sa institucijama na nivou Republike Srpske i BiH, izjavio je zamjenik gradonačelnika Trebinja Dražen Bošković.
"S obzirom na posljednja dešavanja, vjerujem da će nadležne institucije imati razumijevanja i da ćemo, prije svega sa Republičkom upravom Civilne zaštite, analizirati šta je to Trebinju neophodno kako bi se u narednom periodu preventivno djelovalo i kako bismo bili što efikasniji u gašenju požara", rekao je Bošković novinarima u Trebinju.
On je naveo da grad Trebinje trenutno priprema dokument o proćeni ugroženosti, te da će se u saradnji sa OЕBS-om, tim dokumentom definisati modeli preventivnog djelovanja, šta je potrebno svim nadležnim službama u gradu i onima koji pružaju logističku podršku sa republičkog nivoa.
"Shodno tome, planiraćemo potrebna sredstva i nabavićemo sve što je neophodno kako bismo imali adekvatnu reakciju na terenu", rekao je Bošković.
On je izrazio zahvalnost pripadnicima Teritorijalne vatrogasne jedinice Trebinje, Civilne zaštite, svim dobrovoljnim vatrogasnim društvima, radnicima Javne ustanove "Еkologija i bezbjednost" iz Trebinje, pripadnicima Policijske uprave Trebinje, MUP-a Srpske, koji su obezbijedili dejstvovanje helikoptera, i svim sugrađanima koji su učestvovali u gašenju požara.
"Požari su u najvećoj mjeri bili izazvani ljudskim faktorom. Otežavajuća okolnost bila je što je požarna linija bila duga više kilometara zbog jakog vjetra, visoke temperature i nepristupačnog terena", naveo je Bošković.
On je apelovao da nadležni identifikuju počinioce koji su uzrokovali požare i da ih zakonski sankcionišu, kao i da stanovništvo pri visokoj temperaturi ne pali vatru na otvorenom i ne upotrebljava pirotehnička sredstva.