Изнајмљивање канадера или сличне опреме за ефикасно гашење пожара на подручју Требиња изискивало би знатна финансијска средства и сарадњу са институцијама на нивоу Републике Српске и БиХ, изјавио је замјеник градоначелника Требиња Дражен Бошковић.
"С обзиром на посљедња дешавања, вјерујем да ће надлежне институције имати разумијевања и да ћемо, прије свега са Републичком управом Цивилне заштите, анализирати шта је то Требињу неопходно како би се у наредном периоду превентивно дјеловало и како бисмо били што ефикаснији у гашењу пожара", рекао је Бошковић новинарима у Требињу.
Он је навео да град Требиње тренутно припрема документ о проћени угрожености, те да ће се у сарадњи са ОЕБС-ом, тим документом дефинисати модели превентивног дјеловања, шта је потребно свим надлежним службама у граду и онима који пружају логистичку подршку са републичког нивоа.
"Сходно томе, планираћемо потребна средства и набавићемо све што је неопходно како бисмо имали адекватну реакцију на терену", рекао је Бошковић.
Он је изразио захвалност припадницима Територијалне ватрогасне јединице Требиње, Цивилне заштите, свим добровољним ватрогасним друштвима, радницима Јавне установе "Екологија и безбједност" из Требиње, припадницима Полицијске управе Требиње, МУП-а Српске, који су обезбиједили дејствовање хеликоптера, и свим суграђанима који су учествовали у гашењу пожара.
"Пожари су у највећој мјери били изазвани људским фактором. Отежавајућа околност била је што је пожарна линија била дуга више километара због јаког вјетра, високе температуре и неприступачног терена", навео је Бошковић.
Он је апеловао да надлежни идентификују починиоце који су узроковали пожаре и да их законски санкционишу, као и да становништво при високој температури не пали ватру на отвореном и не употребљава пиротехничка средства.