Stručna rasprava o Nacrtu zakona o socijalnoj karti održana je danas u Narodnoj skupštini Republike Srpske, u organizaciji parlamentarnog Odbora za zdravstvo, rad i socijalnu politiku.
Narodna Skupština Republike Srpske usvojila je na Trinaestoj redovnoj sjednici, održanoj 26. marta 2025. godine, Nacrt zakona o socijalnoj karti, uz Zaključak kojim je zadužila Odbor za zdravstvo, rad i socijalnu politiku da organizuje i sprovede stručnu raspravu o ovom nacrtu zakona, naveli su iz Narodne skupštine.
"Razlog za uspostavljanje Socijalne karte ogleda se u potrebi za jedinstvenom i centralizovanom obradom podataka o socijalno-ekonomskom statusu pojedinca i sa njim povezanih lica koja omogućava korisnicima podataka da obrađuju te podatke radi utvrđivanja činjenica neophodnih za ostvarivanje prava i usluga utvrđenih propisima iz oblasti socijalne, dječje, boračko-invalidske zaštite, zaštite civilnih žrtava rata i žrtava ratne torture i propisima kojima je uređena oblast socijalnog stanovanja i zaštite porodice“, navedeno je u saopštenju.
Otvarajući stručnu raspravu, ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić istakao je da je cilj da se dođe do što kvalitetnijeg zakonskog rješenja, koji će omogućiti unapređenje zakonske legislative i stvaranje efikasnijeg sistema socijalno-invalidske zaštite.
"Socijalna karta imaće niz benefita - uspostaviće se jedinstvena i centralizovana baza podataka o socijalno-ekonomskom statusu pojedinca i korištenje tih podataka će omogućiti efikasniji rad nadležnih organa i pravedniju raspodjelu novčanih sredstava. Riječ je o veoma složenom i zahtjevnom projektu za koji su potrebna značajna novčana sredstva da bi bio realizovan“, rekao je Šeranić.
Obrazlažući odredbe Nacrta zakona o socijalnoj karti, pomoćnik ministra zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Vladimir Makarić istakao je tokom rasprave da je uspostavljanje Socijalne karte veoma značajno za sistem socijalno-invalidske zaštite, naglasivši da je Radna grupa uradila obiman i složen posao, te da će svi prijedlozi i sugestije sa stručne rasprave biti razmotreni kako bi se donio što kvalitetniji zakon.
"Socijalna karta će doprinijeti efikasnijem ostvarivanju prava i usluga socijalne zaštite, pravednije raspodjele javnih sredstava, unapređenju efikasnosti i proaktivnosti rada nadležnih organa, obezbjeđivanju ažurnih podataka o korisnicima za slučaj vanredne situacije, obezbeđivanju podrške u definisanju i oblikovanju socijalne zaštite i socijalne politike, kao i praćenje ukupnih efekata mjera socijalne zaštite i socijalne politike“, dodaju u saopštenju.
Stručnu raspravu vodila je predsjednica Odbora za zdravstvo, rad i socijalnu politiku Milica Lovrić, a prisustvovali su joj narodni poslanik Slaviša Marković, predstavnici nadležnih institucija i službi, akademske zajednice i strukovnih udruženja.