Ombudsmen za ljudska prava BiH iz srpskog naroda profesor doktor Nevenko Vranješ izražava svoju zabrinutost povodom najnovijih odluka OHR-a, a koje se odnose na zakonodavnu aktivnost ove institucije.
Njegov tekst prenosimo u cijelosti:
Poništavanjem pravnih i političkih akata Narodne skupštine Republike Srpske koja je, podsjećam, jedini ustavni nosilac zakonodavne vlasti u Republici Srpskoj, OHR je ozbiljno narušio Povelju UN-a, Dejtonski mirovni sporazum, Ustav BiH i naročito aneks 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma koji je uredio mandat OHR-a.
Nametanjem zakona, OHR je ugrozio ljudska prava građana narušavajući temeljni princip pravne države, a to je princip vladavine prava koji je osnova demokratskog društva i civilizacijska vrijednost slobodnih naroda.
Lično smatram, da ni Poveljom UN-a, ni Dejtonskim mirovnim sporazumom, njegovim aneksima i Ustavom BiH pa ni tzv. "bonskim ovlašćenjima", OHR nema zakonodavnu nadležnost jer ta nadležnost pripada isključivo domaćim zakonodavnim tijelima države, entiteta, kantona i Brčko distriktu BiH.
U tim tijelima odlučuju od naroda izabrani narodni predstavnici koji su personifikacija suvereniteta vlasti i samo oni mogu izglasati zakone i druge pravne akte.
Posezanje OHR-a za kvazizakonskim rješenjima i pokušaj njihovog nasilnog provođenja ugrožava princip podjele vlasti, ustavne i zakonske nadležnosti domaćih institucija vlasti, a kod građana stvara osjećaj nesigurnosti, ugroženosti i pravne neizvjesnosti.
Dodatno me zabrinjava pritisak OHR-a na upravljačku strukturu Službenog glasnika Republike Srpske, koju čine državni službenici i dužnosnici imenovani od strane Vlade Republike Srpske, a od kojih se na protivpravan način traži određena činjenja u pogledu objavljivanja kvazizakona OHR-a.
Nesvojstven je to primjer u demokratskim društvima današnjice da jedna strana institucija zadužena za uspostavljanje i nadgledanje mira, izgradnju povjerenja i posredovanje između strana utiče na zvanično javno glasilo s namjerom da ga primora da objavi nešto što ne može objaviti jer je suprotno ustavnopravnom poretku zemlje i zadire u ljudska prava njenih građana, organa i institucija vlasti i demokratski izabranih zvaničnika.
Pozivam OHR da se vrati u okvire mandata datog Aneksom 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma, prepusti zakonodavnu aktivnost domaćim zakonodavnim organima i prestane s prijetnjama građanima i njihovim demokratski izabranim predstavnicima.
Saopštenje izdajem u svoje lično ime, njime izražavam moje mišljenje i napominjem da navedeno ne predstavlja stav Institucije Ombudsmena za ljudska prava BiH koju čine tri ombudsmena.