Viktor Jelinić uputio otvoreno pismo

Milanović prozvao Srbiju, Vaterpolo savez odgovorio: "Ubuduće se raspitajte“

• Izvor: Agencije
  • 20.02.2024. 13:58

Svjetsko prvenstvo u vaterpolu završeno je u subotu u Dohi, pobjedom Hrvatske u finalu protiv Italije.

Hrvati su i Kataru poslije penala pobijedili Italije i treći put u svojoj istoriji postali najbolji na planeti, nakon što su zlato osvojili 2007. i 2017. godine.

Srbija je na tom takmičenju završila na šestom mjestu, porazom od Grčke u bori za plasman za petu poziciju.

Rezultati te dvije selekcije bili su povod i za izjavu predsjednika Hrvatske Zorana Milanovića.

"Kako to obično bude kada Hrvatska i Srbija učestvuju u takmičenju, vidjeli smo i na Svjetskom prvenstvu u vaterpolu, Hrvatska izađe kao – prvak svijeta", rekao je Milanović.

Milanović: Turudić je probisvjet, Plenković terorista i diktator

Povodom te izjave, predsjednik Vaterpolo saveza Srbije Viktor Jelenić otvorenim pismom se obratio predsjedniku Hrvatske.

"Poštovani predsjedniče Republike Hrvatske, gospodine Milanoviću,

Povod mog obraćanja je Vaša izjava u kojoj pominjete rezultate vaterpolo reprezentacija naših država. Kao što znate rezultati u bilo kojoj sferi društva se ne posmatraju trenutno već najmanje u periodu od proteklih deset godina.

Vaterpolo je u Vašoj zemlji kao i u našoj jedan od najtrofejnijih sportova pa ću Vas podsjetiti na rezultate od Olimpijskih igara u Sidneju 2000. do danas, uz podatak da smo od 2006. na sportskim terenima kao samostalna država.

Kao DZ Srbija i Crna Gora osvojene su na Olimpijskim igrama po jedna srebrna i bronzana medalja. Na prvenstvima svijeta po jedno zlato, srebro i bronza i na Еvropskim prvenstvima dvije zlatne medalje.

Hrvatska je prvak svijeta u vaterpolu

Od maja 2006. vaterpolisti Srbije su na Olimpijskim igrama osvojili dvije zlatne i dvije bronzane medalje, Hrvatska je na istom takmičenju osvojila po jedno zlato i srebro. Na Svjetskim prvenstvima Srbija ima dva zlata, po jedno srebro i bronzu a Hrvatska tri zlata, jedno srebro i tri bronze. Na Еvropskim prvenstvima Srbija je osvojila pet zlatnih medalja, po jednu srebrnu i bronzanu, Hrvatska po dvije zlatne i srebrne medalje i jednu bronzanu.

Od srpskih klubova Bečej, Partizan i Crvena zvezda su bili pobjednici Lige šampiona, u Hrvatskoj je to tri puta bio Jug.

Kao što vidite srpski vaterpolo je ostvario vrhunske rezultate, najuspješnija smo vaterpolo nacija u svijetu u ovom veku, u prednosti nad Hrvatskom i ostalim zemljama. Zbog toga Vaša izjava nije primjerena i siguran sam da ni jedan vaterpolo funkcioner Vaše zemlje to ne bi izjavio. Naši sportski rivali i prijatelji izuzetno poštuju naše rezultate, baš kao što i mi poštujemo njihove.

Uostalom, selektor Hrvatske Ivica Tucak je moj veliki prijatelj još iz djetinjstva. Predlažem Vam da ga pitate šta misli o srpskom vaterpolu.

Vjerujem da sam Vam pomogao i nadam se da ćete se ubuduće, kada se poredite sa bilo kojim rezultatima Srbije bar malo raspitati", stoji u pismu Viktora Jelenića, predsjednika Vaterpolo saveza Srbije, prenio je B92.