Redovna isplata subvencija, povećanje iznosa i izjednačavanje prava djece u javnim i privatnim vrtićima, to su zahtjevi roditelja čija djeca pohađaju privatne predškolske ustanove. Protestovali su danas pred Gradskom upravom. Nije u redu, kažu, da subvencije za boravak djece u javnim vrtićima iznose 485 maraka, dok oni dobijaju samo 150 maraka. A i taj novac kasni.
"Treba da se usaglase te cijene, treba da se nađe ekonomska cijena i treba da sva djeca idu u Centar za predškolsko obrazovanje, pa za one za koje nema mjesta, idu u privatne vrtiće, ali svi dobijaju isto para za predškolsko obrazovanje“, kaže Karlo Tomić.
„Da se djeca prestanu diskriminisati. Sva djeca koja su smještena i u javnim i u privatnim vrtićima, nalaze se u evidenciji Centra za predškolsko obrazovanje. To nije nikakva kvantna fizika, da ne mogu tu djecu da saberu pod jedan krov i da podijele to sredstava što ima“, dodaje Đorđe Konjević.
Iako je bio pozvan, gradonačelnik Banjaluke, Draško Stanivuković, nije se pojavio na protestu. Pred roditelje je izašla Mirna Savić Banjac. Odgovore na pitanja ljutih roditelja nije imala, pa tako ni na ovo: Nije diskriminacija da jedno dijete dobije 485 maraka, a drugo 150. Na osnovu ničega? Je l to nije diskriminacija?
Savić Banjac roditeljima je mogla samo da obeća da će subvencije biti isplaćene čim se usvoji budžet za ovu godinu.
"Krajnji cilj je da se subvencije izjednače, u smislu da roditelj djece i u javnom i u privatnom vrtiću plaćaju isto. Usvajanjem budžeta biće moguće da se nastavi subvencija 150 maraka“, rekla je gradski menadžer Mirna Savić Banjac.
I ponovo u Gradskoj upravi za neusvajanje budžeta krive skupštinsku većinu, ali zato ne pojašnjavaju zašto je gradonačelnik prijedlog u lokalni parlament uputio tek danas. Ako se budžet uskoro ne usvoji, Banjaluci prijeti bankrot, upozoravaju u SNSD-u.
"Čekamo već mjesec dana na Prijedlog budžeta. Stvoreni su svi uslovi da raspravljamo o budžetu. Ukoliko se ova situacija nastavi, odgovorno tvrdim da će u Banjaluci stati život“, rekao je predsjednik Skupštine grada Banjaluka Ljubo Ninković.
"Insistirali smo na tome da se održe javne rasprave, naši građani su se pojavili. Imali su svoje zahtjeve. Uglavnom se radi o infrastrukturi i nadam se da će gradonačelnik i njegov tim imati dovoljno sluha da ugrade u budžet ono što su naši građani zahtijevali“, kaže šef Kluba odbornika SNSD-a u Skupštini grada Banjaluka Dragan Lukač.
Ovo je prvi put da je najveći grad Srpske skoro pola godine bez budžeta. Na snazi je privremeno finansiranje, koje ističe krajem juna. Grad je dužan na sve strane, ugrožene su i brojne manifestacije. Pitanje je i da li će, kada se budžet usvoji, šteta moći da se nadoknadi.