Otežano poslovanje

Jedan banjalučki taksi prevoznik poskupio, da li će i ostali?

  • 21.07.2025. 18:28

Pojedini taksisti u najvećem gradu Srpske podigli su cijene prevoza, a o poskupljenju razmišljaju i ostali ističući da otežano posluju već neko vrijeme, jer se suočavaju sa sve većim rastom troškova.

Za sada je korekciju cijena uvelo jedino taksi preduzeće u gradu "Patrol".

Direktor ove kompanije Boris Tomić potvrdio je za "Glas Srpske" da novi cjenovnik važi od 8. aprila.

„Tada smo poskupjeli za pet odsto. Cijene starta i čekanja nisu mijenjane, dok je prva tarifa sa 1,90 skočila na dvije marke. Noćna i praznična vožnja je poskupjela za 15 feninga i sada iznosi 2,35 KM“,naveo je Tomić.

Poznati hrvatski teniser skinuo majicu i bacio se na posao, prepoznajete li ga?

Poznati hrvatski teniser skinuo majicu i bacio se na posao, prepoznajete li ga?

Poskupljenje je, kako dodaje, izazvano povećanjem minimalne plate i ostalih troškova koji su stupili na snagu početkom godine.

„"Patrol taksi" jednom godišnje koriguje cijene u skladu sa troškovima koji nastupaju od 1. januara tekuće godine. To uglavnom uradimo kada završimo sa analizom poslovanja za proteklu godinu“, pojasnio je on.

Kako je istakao, na poskupljenje se nisu požalila ni fizička ni pravna lica sa kojima sarađuju. Međutim, obim posla opada.

„Kada je u pitanju obim posla, on je ljeti znatno manji, ali i generalno se za 15 odsto smanjio u odnosu na prošlu godinu“,kazao je Tomić.

Predsjednik "Banjalučkog taksija" Dragan Purišić istakao je za "Glas" da i oni već neko vrijeme razmatraju da poskupe svoje usluge, ali su oprezni zbog smanjenog obima posla. Plaše se da bi tim korakom još više narušili poslovanje.

„Ne znamo šta da radimo? Imamo u planu poskupljenje, jer su sve cijene otišle gore, od poreza i doprinosa do goriva. Trebalo je da podignemo cijenu još prošle godine, ali očekivali smo da će se poslovanje poboljšati pa nismo“, pojasnio je Purišić i dodao da posao trenutno više stagnira nego što raste.

Prema njegovim riječima, ukoliko dođe do poskupljenja banjalučkih taksija, to ne bi bilo više od 20 feninga po kilometru, dok bi start, kako tvrdi, vjerovatno iznosio tri marke umjesto sadašnjih 2,50 KM.

„Kada saberemo dnevne vožnje, prosjek je od pet do sedam maraka. Uglavnom su to sve kratke relacije, posebno vikendom kada najčešće mlade prevozimo do klubova. Ukoliko se dogodi da su samo takve vožnje, onda nam je propala noć“,rekao je Purišić, prenosi Glas Srpske.

Ljetni period je, kako kaže, naročito težak za taksiste, jer je smanjen promet zbog godišnjih odmora.

Еvo zbog čega biste trebali češće da se tuširate sa partnerom

Еvo zbog čega biste trebali češće da se tuširate sa partnerom

Ljetna alternativa

Banjalučanka Mila A. donedavno je često koristila taksi za prevoz do posla, ali je te vožnje zamijenila električnim trotinetom.

„Pošto nemam vozačku dozvolu, odlučila sam da kupim električni trotinet. U gradu je zavladala pomama za trotinetima što i nije iznenađujuće, jer se veoma brzo i lako možemo odvesti s jednog kraja grada na drugi“,rekla je Mila A.

Prema njenim riječima, u moru poskupljenja ne bi je začudilo ni da usluge taksista poskupe.

„Uglavnom to nije potreba, nego luksuz. Naročito ljeti. Uvijek postoji alternativa u vidu gradskog prevoza, bicikla ili električnih trotineta pa ukoliko neko nema automobil to je bolji izbor“,poručila je Mila A.

Pratite nas i putem Vibera