Federalne partije ponovo žele oduzeti nadležnosti Srpskoj

  • 03.09.2020. 19:25

Ponovo Federalne stranke pokušavaju da otmu nadležnosti Srpskoj. Ovaj put su udarili na zdravstvo. SDP-ov delegat u Domu naroda BiH Denis Bećirović uputio je u parlamentarnu proceduru Prijedloge izmjena i dopuna Zakona o Savjetu ministara i Zakona o ministarstvima, kako bi BiH preuzela i tu nadležnost. 

Od Bećirovićeve protivustavne ideje, nema ništa, poručuju SNSD-ovi delegati. Plan je besmislen i  ako se u obzir uzme da u ministarstvu civilnih poslova već postoji sektor koji se bavi zdravstvom, kaže Sredoje Nović.

"Još za vrijeme dok sam i sam bio ministar civilnih poslova, formirana je konferencija ministara zdravlja na nivou BiH, koju čine ministri zdravlja iz entiteta i Distrikta, što znači da se može apsolutno, bez ikakvih problema vršiti svaka vrsta koordinacije u oblasti zdravstvenog sistema", kaže Sredoje Nović, delegat u Klubu Srba u Domu naroda PS BiH.

Ne samo da bi prenos nadleznosti u oblasti zdravstva bio protivustavan potez. Dodatno bi i zakomplikovao stanje u zdravstvu, na cijem unapredjenju treba da rade iskljucivo entiteti, poruka je iz Srpske. Bećirovićevim prijedlozima zeleno svjetlo je vec dao zakonodavno pravni sektor, ali oni neće proći Ustavnopravnu komisiju. Na zid će svakako naići u Domu naroda, jasna je Dušanka Majkić. Prošla su, kaže, vremena, kada su mogli da se zanemaruju interesi Srpske, i da joj  nadležnosti uzima ko kako stigne. 

"Gomile inicijativa koje idu prema PS od kojih nikada ni jedna nije prošla treba da znače samo da je vrijeme izbora i da on pokušava da da što bolji rezultat svojoj stranci predstavi. Dakle, teško da možemo očekivati bilo šta od ovog čovjeka unutar poliičkog života BiH", kaže Dušanka Majkić, delegat u Klubu Srba u Domu naroda PS BiH. 

Opasnih pokušaja prenosa nadležnosti je bilo i poslednjih nekoliko godina. Prije četiri godine, za mandata Mirka Šarovića na mjestu ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, pozivalo se na uspostavljanje zajedničkog registra poljoprivrednih gazdinstava. Tako bi se, polako, ali sigurno, Srpskoj oduzela i nadležnost u poljoprivredi, što je tada aminovao i sam Šarović. Još jedan udarac po tom pitanju stigao je i od Ustavnog Suda BiH. U februaru ove godine donijeli su odluku po kojoj se poljoprovredno zemljište Srpske tretira kao vlasništvo BiH. 

Tada je NSRS usvojila nekoliko zaključaka o antiustavnom djelovanju Ustavnog suda i udarima na nadležnosti Republike Srpske, a o svemu su nedavno u BG, vlasti Srpske razgovarale i sa Aleksandrom Vučićem.