Na području Parka prirode Žumberak - Samoborsko gorje trenutno se provodi projekt sistemskog praćenja velikih zvijeri, čiji je cilj praćenje prisutnosti i kretanja velikih zvijeri kako bi se osigurala njihova zaštita i dugoročno očuvala bogata bioraznolikost ovoga područja.
Radnici parka prirode su putem službenog Fejsbuk profila podijelili vijest koja je razveselila sve ljubitelje prirode i divljih životinja: evroazijski ris zabilježen je na čak dva lokaliteta.
Ove dragocjene snimke dolaze s područja kojima gospodare Lovačko društvo Kuna Kalje i Lovačka udruga Žumberačka gora.
Najveća evropska mačka
Еvroazijski ris (Lynx lynx) najveća je evropska mačka i ujedno jedan od najskrivenijih stanovnika naših šuma. Prepoznatljiv je po kratkom repu s crnim vrhom, čupavim ušima te snažnom, mišićavom tijelu. Riječ je o samotnjačkoj i izrazito teritorijalnoj životinji koja se u prirodi vrlo rijetko može vidjeti, što svaki ovakav dokaz prisutnosti čini još značajnijim.
U Hrvatskoj ris danas uglavnom naseljava područja Gorskog kotara, Like te dijelove Velebita i Istre, a ponekad se javlja i na području Rijeke, Dalmatinske zagore i Karlovačke županije. Istrijebljen je početkom 20. vijeka, ali zahvaljujući reintrodukcijskim programima i zaštitnim mjerama vraćen je u hrvatske šume 1970-ih godina.
Ris je u Hrvatskoj strogo zaštićena vrsta prema Zakonu o zaštiti prirode, a istovremeno je i ugrožena vrsta na evropskom nivou. Njegova prisutnost važan je pokazatelj očuvanosti ekosistema, budući da se nalazi na vrhu hranidbenog lanca i ima ključnu ulogu u održavanju prirodne ravnoteže, prenosi Indeks.