Jasan je zaokret američke politike. Posebno se to vidi kada je u pitanju BiH jer su sa druge strane Atlantika stigle poruke kako zvanični Vašington više ne želi da nameće rješenja drugima. Dogovarajte se sami i svoje probleme rješavajte unutar svojih država, mi smo tu da saslušamo i pripomognemo, ali nismo za opciju da intervenišemo u tuđim državama – rezime je onoga što se, proteklih nekoliko dana moglo čuti iz SAD-a. Takvi stavovi ohrabruju jer podržavaju domaći dijalog, upravo ono što snažno zagovara Republika Srpska.
"Dobra je vijest što je došlo do racionalnog pristupa američke administracije ukupnim problemima na ovom prostoru. To pomaže, nešto je nama lakše, ali se vide recidivi prošlih politika koje sada egzistiraju u Sarajevu i pokušavaju da na ranijim lažima koje su iskonstruisali kod različitih centara moći prikažu Republiku Srpsku na pogrešan način. Vidimo danas koliki je interes Amerika za samu BiH, nemaju kreiran nikakav pristup osim načelnog, dajte dogovorite se, nema nametanja. Sve ono što smo mi smatrali", rekao je Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske.
Dok Republika Srpska poziva na dijalog i dogovor za spas dejtonske BiH, oni koji se u BiH najviše kunu, taj isti dijalog odbijaju. Vjerovatno im je teško prihvatiti činjenicu da strancima BiH više nije u fokusu interesovanja, da postoje važnije stvari i da je došlo vrijeme, koliko god ludo zvučalo, trideset godina nakon rata, da se domaći političari dogovaraju, bez uplitanja stranaca koji su, mnogo puta do sada, dogovore rušili. Tako više ne bi smjelo.
"Jedno vrijeme su ovdje imali jako izražen interes, slali su dosta jake ljude koji su ovdje, u suštini, predstavljali vlast. Kad bi oni rekli da usvojimo neki zakon, mi bi to usvojili. Ne možemo tako funkcionisati", rekao je Dragan Čović, lider HDZ-a BiH.
Ni Sjedinjene Američke Države više ne žele tako da funkcionišu. Podsjećamo da je iz Dejtona, sa obilježavanja 30 godina postojanja sporazuma koji je u BiH donio mir, stigla poruka da oni više ne žele da se miješaju u unutrašnje stvari drugih zemalja, niti da učestvuju u izgradnji država. Vašington želi novi, pozitivan, tip odnosa sa ovim regionom.
"Kada je riječ o BiH, ideja da se stvara neka unitarna država, ideja da se spolja nameću rješenja, očigledno u sadašnjoj administraciji ne može da naiđe na podršku i to je veoma dobro za očuvanje unutrašnje stabilnosti kada je riječ o ovoj temi", rekao je Marko Đurić, ministar spoljnih poslova Srbije.
Unutrašnja stabilnost BiH najbolje će se očuvati kada iz nje ode Kristijan Šmit koji se samoproglasio za zakon, parlament, sud i boga oca. Unutrašnja stabilnost BiH najbolje će se očuvati kada ambasadori na privremenom radu prestanu da naređuju i govore kako i šta treba raditi u zemlji u kojoj su gosti.
Kako je moguće da neko ko je rođen i ko živi u BiH može da misli da Nijemac ili Britanac ovoj zemlji i ljudima žele bolje od onih koji ovdje vijekovima žive zajedno? Zato jasna poruka onima koji tako misle - manite se više tih zabluda i odbacite podaništvo.