Јасан је заокрет америчке политике. Посебно се то види када је у питању БиХ јер су са друге стране Атлантика стигле поруке како званични Вашингтон више не жели да намеће рјешења другима. Договарајте се сами и своје проблеме рјешавајте унутар својих држава, ми смо ту да саслушамо и припомогнемо, али нисмо за опцију да интервенишемо у туђим државама – резиме је онога што се, протеклих неколико дана могло чути из САД-а. Такви ставови охрабрују јер подржавају домаћи дијалог, управо оно што снажно заговара Република Српска.
"Добра је вијест што је дошло до рационалног приступа америчке администрације укупним проблемима на овом простору. То помаже, нешто је нама лакше, али се виде рецидиви прошлих политика које сада егзистирају у Сарајеву и покушавају да на ранијим лажима које су исконструисали код различитих центара моћи прикажу Републику Српску на погрешан начин. Видимо данас колики је интерес Америка за саму БиХ, немају креиран никакав приступ осим начелног, дајте договорите се, нема наметања. Све оно што смо ми сматрали", рекао је Милорад Додик, предсједник Републике Српске.
Док Република Српска позива на дијалог и договор за спас дејтонске БиХ, они који се у БиХ највише куну, тај исти дијалог одбијају. Вјероватно им је тешко прихватити чињеницу да странцима БиХ више није у фокусу интересовања, да постоје важније ствари и да је дошло вријеме, колико год лудо звучало, тридесет година након рата, да се домаћи политичари договарају, без уплитања странаца који су, много пута до сада, договоре рушили. Тако више не би смјело.
"Једно вријеме су овдје имали јако изражен интерес, слали су доста јаке људе који су овдје, у суштини, представљали власт. Кад би они рекли да усвојимо неки закон, ми би то усвојили. Не можемо тако функционисати", рекао је Драган Човић, лидер ХДЗ-а БиХ.
Ни Сједињене Америчке Државе више не желе тако да функционишу. Подсјећамо да је из Дејтона, са обиљежавања 30 година постојања споразума који је у БиХ донио мир, стигла порука да они више не желе да се мијешају у унутрашње ствари других земаља, нити да учествују у изградњи држава. Вашингтон жели нови, позитиван, тип односа са овим регионом.
"Када је ријеч о БиХ, идеја да се ствара нека унитарна држава, идеја да се споља намећу рјешења, очигледно у садашњој администрацији не може да наиђе на подршку и то је веома добро за очување унутрашње стабилности када је ријеч о овој теми", рекао је Марко Ђурић, министар спољних послова Србије.
Унутрашња стабилност БиХ најбоље ће се очувати када из ње оде Кристијан Шмит који се самопрогласио за закон, парламент, суд и бога оца. Унутрашња стабилност БиХ најбоље ће се очувати када амбасадори на привременом раду престану да наређују и говоре како и шта треба радити у земљи у којој су гости.
Како је могуће да неко ко је рођен и ко живи у БиХ може да мисли да Нијемац или Британац овој земљи и људима желе боље од оних који овдје вијековима живе заједно? Зато јасна порука онима који тако мисле - маните се више тих заблуда и одбаците подаништво.