Delegat u Domu naroda

Novaković-Bursać: Nove tehnologije u izborima - put ka nekoj novoj aferi 'respiratori'

  • Izvor: SRNA
  • 02.02.2024. 18:04

Srpski delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Snježana Novaković Bursać upozorila je da bi uvođenje tehničkih inovacija u izborni proces BiH, kako je predviđeno zakonom koji je predložila SDA, vrlo izvjesno moglo da dovede do neke nove afere, ali ne "respiratori", nego afere "čitači prstiju" i "skeneri".

Bursaćeva, koja je i potpredsjednik Parlamentarne skupštine Savjeta Еvrope, podsjetila je da Еvropska komisija, kada je riječ o izmjenama i dopunama Izbornog zakona od BiH, traži ispunjavanje odluka Еvropskog suda za ljudska prava i Ustavnog suda BiH.

"Ovo što se traži pod tehničkim izmjenama - nisu nikakve tehničke izmjene, nego suštinske", izjavila je Bursaćeva za BHRT.

Prema njenim riječima, rješenje sadržano u Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH koji je u parlamentarnu proceduru uputila SDA, a koji je usvojen u Predstavničkom domu, predviđa da se identifikacija birača vrši uz pomoć biometrijskih podataka, odnosno čitača prstiju.


"Sramota je da se neko u BiH zalaže za postojanje visokog predstavnika"

"To se predstavlja kao jednostavno i bezazleno i služi samo za to da se nabave ti aparati", rekla je Bursaćeva i ukazala da upotrebu biometrije u izbornom procesu i identifikacije ljudi na taj način ne razmatra nijedna članica Savjeta Еvrope.

Bursaćeva je objasnila da takav način identifikacije dovodi do mnogih grešaka i potencijalnog oduzimanja biračkog prava od građana, zbog čega se to ni ne razmatra u tim zemljama.

Ona je navela da se predloženim zakonom, koji je u Predstavničkom domu podržan bez glasova SNSD-a i HDZ-a, a čiji su predstavnici u Domu naroda zakon vratili u redovnu proceduru, predviđa da Centralna izborna komisija /CIK/, koja je sastavljena od, kako je rekla, nestručnjaka i političkih ljudi, donosi neprecizirani akt o tehničkoj ispravnosti uvođenja tehnologija.

"To je jedna podvala, građani su obmanuti. Oni jesu naveli mogućnost nekakvih, kao inovacija izbornog procesa, ali to u zakonu ne piše, nego da će se sve naknadno regulisati podzakonskim aktima. To su prekrupne i preozbiljne stvari i sigurna sam da iza svega toga stoji lobi koji želi samo da nam proda nekakvu opremu, bez brige šta će biti sa njom i ukupnim izbornim procesom", naglasila je Bursaćeva.


Dodik: O'Brajen je obično piskaralo, nije on tumač Dejtona

Dodik: O'Brajen je obično piskaralo, nije on tumač Dejtona

Ističući da je to nedopustivo, Bursaćeva je ponovila da to ne postoji ni u jednoj zemlji, dok samo tri u Еvropi koriste skenere u izbornom procesu.

"Upotreba tih tehnologija podrazumijeva rješenja koja neće imati grešku, u čije ćete podatke biti sigurni, sigurne sisteme zaštite, i da neko bude garant da je to sve ispravno. Mi u ovom trenutku nemamo ništa osim zamisli da za nekih 18 miliona neko kupi opremu, a da nijedan zakonski ni tehnički preduslov nije ispunjen", navela je Bursaćeva.

Ona je saglasna da je potrebno poboljšati situaciju kada je riječ o biračkim odborima, te upozorila da je nesprovodivo rješenje sadržano u Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona koje je predložio SDA - da sadašnji CIK imenuje predsjednike i zamjenike biračkih odbora.

Govoreći o pokušajima da se u dnevni red Doma naroda uvrsti pitanje Ustavnog suda BiH i stranih sudija u njemu, Bursaćeva je rekla da ima nekoliko proceduralnih začkoljica.

"Svi smo svjesni da za usvajanje takvog rješenja treba imati većinu u oba doma - što znači da moramo imati sveobuhvatan politički dogovor na nivou BiH", rekla je Bursaćeva i istakla da treba imati na umu da je rješavanje pitanja međunarodnih sudija u Ustavnom sudu jedan od 14 prioriteta Еvropske komisije.


Dodik o sankcijama ATV-u: Amerikancima je veliki problem što niste nestali

Dodik o sankcijama ATV-u: Amerikancima je veliki problem što niste nestali

Ona je ocijenila da ovo pitanje, kao i Izborni zakon i druge zakone koji opterećuju odnose u BiH, treba rješavati integralno.

Kada je riječ o evropskom putu BiH, Bursaćeva je konstatovala da je politika Brisela uvijek bila dvojaka - da uz ispunjavanje uslova postoji i politička komponenta.

"Ako ćemo pošteno, bliže smo nego mnogi drugi koji su u tom procesu. A, ako ćemo realno, moramo biti svjesni ovog političkog segmenta", rekla je Bursaćeva.

Bursaćeva je istakla da u političkom Sarajevu očekuju da neko sa strane riješi probleme u BiH, ali da je rješenje u dogovoru domaćih aktera.

"Nema te velike sile koja će više brinuti o nama nego o svojim interesima", zaključila je Bursaćeva.

Pratite nas i putem Vibera