Zaustavljen rast dospjelih neizmirenih obaveza

Ministarstvo: Uprkos pandemiji veći broj zdravstvenih ustanova pozitivno poslovao

  • Izvor: ATV
  • 17.12.2021. 17:36

Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske saopštilo je danas da su na kraju prošle godine, uprkos pandemiji virusa korona koja je uslovila enorman rast troškova zbrinjavanja pacijenata, pozitivno poslovanje imale 34 javne zdravstvene ustanove, dok je godinu dana prije takav rezultat imalo 15 tih ustanova.

"Javne zdravstvene ustanove od 2019. godine uredno izmiruju tekuće obaveze za poreze i doprinose, kao i zaostale obaveze iz prethodnog perioda, a koje predstavljaju ključno opterećenje zdravstvenog sistema. Time je direktno zaustavljen rast dospjelih neizmirenih obaveza po ovom osnovu ", saopšteno je iz Ministarstva povodom, kako je navedeno, neutemeljenih i netačnih tvrdnji o finansijskoj slici zdravstvenog sistema u Republici Srpskoj koje su iznijeli pojedinci iz opozicije.

Radi rješavanja ove vrste obaveza iz prethodnog perioda, Vlada Republike Srpske je izdvojila oko sedam miliona KM za izmirenje obaveza zdravstvenih ustanova, koje će od 1. januara naredne godine preći na trezorski sistem poslovanja, kako bi domovi zdravlja za koje je to bilo potrebno u trezorski sistem poslovanja ušli bez finansijskih obaveza iz prethodnog perioda.

U saopštenju se podsjeća da je upravo prelazak javnih zdravstvenih ustanova na trezorski sistem poslovanja jedna od planiranih aktivnosti za zaustavljanje trenda povećanja ukupnih obaveza u zdravstvenom sistemu.

Realizacijom ovih aktivnosti trećina zdravstvenih ustanova primarnog nivoa biće dio trezorskog sistema, a dosadašnji rezultati svih zdravstvenih ustanova koje su ranije prešle na ovaj vid poslovanja su pozitivni.

Ministarstvo zdravlja je istaklo da je očuvanje i unapređenje finansijske održivosti zdravstvenog sistema Srpske jedan od prioritetnih ciljeva definisanih u Programu ekonomskih reformi Republike Srpske za period 2021-2023. godine.

Osim toga, prelaskom javnih zdravstvenih ustanova na trezorski sistem poslovanja uspostavlja se bolja kontrola unutrašnjeg duga, jer se ograničava ranija praksa pojedinih ustanova u pogledu neizmirivanja obaveza prema Poreskoj upravi Republike Srpske.

Finansijska stabilnost cjelokupnog zdravstvenog sistema Republike Srpske i nesmetano funkcionisanje zdravstvenih ustanova i u izuzetno izazovnim godinama pandemije, omogućeno je i zahvaljujući finansijskoj stabilnosti Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, istaknuto je u saopštenju.

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske je izmirio zaostale obaveze iz prethodnog perioda prema poslovnoj zajednici, po osnovu refundacije bolovanja, kao i prema zdravstvenim ustanovama iz Srbije, po osnovu pruženih usluga liječenja osiguranika iz Republike Srpske.

Uz izmirenje ovih obaveza, Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske je prošle godine smanjio ukupne obaveze za oko 50 miliona KM, u odnosu na stanje na kraju 2019. godine, naglašeno je u saopštenju.

Ministarstvo je navelo da je finansijskoj stabilnosti zdravstvenog sistema doprinijelo i konstantno povećanje sredstava koja se izdvajaju za zdravstvenu zaštitu, odnosno za zdravstvene ustanove u Republici Srpskoj, dodajući da je samo za bolničku zdravstvenu zaštitu Fond zdravstvenog osiguranja u ovoj godini ugovorio za oko 80 miliona KM više u odnosu na 2016. godinu.

Zahvaljujući upravo povećanju sredstava, zdravstvenim ustanovama je omogućeno i da redovno uplaćuju doprinose.

Prijedlogom finansijskog plana Fonda zdravstvenog osiuguranja i za narednu godinu planirano je više sredstava za zdravstvenu zaštitu. Na ovaj način nastavljen je trend da se iz godine u godinu izdvaja sve više sredstava za zdravstvo, prvenstveno s ciljem unapređenja kvaliteta zdravstvene zaštite građana.

"Napominjemo da se ne mogu porediti, niti davati relevantne ocjene o efektima izdvajanja novčanih sredstava potrebnih za rad zdravstvenih ustanova u uslovima pandemije, sa poslovanjem zdravstvenih ustanova u redovnim okolnostima",  navedeno je u saopštenju.

Činjenica je i da, uprkos pandemiji virusa korona i izuzetnoj opterećenosti zdravstvenog sistema u Republici Srpskoj, finansijska opterećenja zdravstvenih ustanova ne utiču na pružanje zdravstvenih usluga za pacijente, zahvaljujući prije svega konstantnim naporima i odgovornom pristupu nadležnih u zdravstvenom sistemu, dodaje se u saopštenju.

Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite smatra da je neumjesno iznositi u javnost tvrdnje koje se odnose na rad zdravstenog sistema, a koje ne uzimaju u obzir sve ove navedene informacije i rezultate, kao i ne uvažiti činjenicu zahtjeva i potreba adekvatnog i pravovremenog odgovora zdravstvenog sistema Republike Srpske na pandemiju.

"Posebno iznenađuje je kada takve tvrdnje dolaze od pojedinaca koji su sa najodgovornijih pozicija imali priliku da utiču na oblikovanje zdravstvenog sistema u Republici Srpskoj, a po tom pitanju nisu uradili ništa", navedeno je u saopštenju.