Brođani više od tri decenije ponosno njeguju tradiciju sokolskih igara.
Sokolsku četu ima svako selo, a ove godine okupilo ih se jedanaest. Oko 600 učesnika odmjerilo je snage u tradicionalnim disciplinama.
"Navlačenje klipa, greda, navlačenje konopca, skok u dalj, bacanje kamena s ramena, za djecu trčanje u vreći i nošenje jajeta", priča Dragan Nestorović, sokolska četa Brodsko polje 1.
Tehnika i snaga presudni su na brvnu, priča Dragan, koji je pobjednički gen naslijedio od oca. Pravila su jasna i u bacanju kamena s ramena.
„Kamen se drži kod vrata kamen je težak 7 kg i bitno je pri izbačaju da ne napravi se prestup", kaže Dejan Martić, sokolska četa Zborište.
"Moj pokojni otac me vježbao, on je bio, mislim ovo je sad 31. Sokolska organizacija ja mislim da on najviše ima osvojenih medalja u toj disciplini tako dok je bio živ on me vježbao u tome", priča Dragan Jovičić, sokolska četa Vinska.
Važne su i pripreme. Traju tokom godine, a intenzivnije pred takmičenje.
"Okupljamo se pred takmičenje svakih sedam dana, a prije toga, otprilike mjesec, dva, kako kad, zimi ne", kaže Milutin Mitrić, Donji Klakar.
"Pokušavamo najbolje moguće ovo održati da opstane još kao što vidite ima nas u tradiciji viteške borbe, časno pošteno, bez varanja, hrabro", Danijela Čikojević starješina sokolske čete Sijekovac.
Nema stanovnika Broda koji u nekom periodu života nije bio takmičar. Tu tradiciju prenose na mlade.
"Drago nam je da naša omladina se prvo odaziva u ovolikom broju, a vidimo i sijede glave veterane sporta koji uspješno tolike godine prenose tradiciju igara, njeguju duh takmičenja", kaže Milan Zečević, načelnik opštine Brod.
Tradicija Sokolskih igara u Brodu seže iz 1920. Prekinuta je tokom Drugog svjetskog rata, a obnovljena nakon posljednjeg. Svake godine domaćin je drugo selo, a više od pehara važno je kažu zajedništvo.