Брођани више од три деценије поносно његују традицију соколских игара.
Соколску чету има свако село, а ове године окупило их се једанаест. Око 600 учесника одмјерило је снаге у традиционалним дисциплинама.
"Навлачење клипа, греда, навлачење конопца, скок у даљ, бацање камена с рамена, за дјецу трчање у врећи и ношење јајета", прича Драган Несторовић, соколска чета Бродско поље 1.
Техника и снага пресудни су на брвну, прича Драган, који је побједнички ген наслиједио од оца. Правила су јасна и у бацању камена с рамена.
„Камен се држи код врата камен је тежак 7 кг и битно је при избачају да не направи се преступ", каже Дејан Мартић, соколска чета Збориште.
"Мој покојни отац ме вјежбао, он је био, мислим ово је сад 31. Соколска организација ја мислим да он највише има освојених медаља у тој дисциплини тако док је био жив он ме вјежбао у томе", прича Драган Јовичић, соколска чета Винска.
Важне су и припреме. Трају током године, а интензивније пред такмичење.
"Окупљамо се пред такмичење сваких седам дана, а прије тога, отприлике мјесец, два, како кад, зими не", каже Милутин Митрић, Доњи Клакар.
"Покушавамо најбоље могуће ово одржати да опстане још као што видите има нас у традицији витешке борбе, часно поштено, без варања, храбро", Данијела Чикојевић старјешина соколске чете Сијековац.
Нема становника Брода који у неком периоду живота није био такмичар. Ту традицију преносе на младе.
"Драго нам је да наша омладина се прво одазива у оволиком броју, а видимо и сиједе главе ветеране спорта који успјешно толике године преносе традицију игара, његују дух такмичења", каже Милан Зечевић, начелник општине Брод.
Традиција Соколских игара у Броду сеже из 1920. Прекинута је током Другог свјетског рата, а обновљена након посљедњег. Сваке године домаћин је друго село, а више од пехара важно је кажу заједништво.